Czy Niemcy znacjonalizują rosyjską rafinerię w Schwedt?

15 września 2022, 15:00 Alert

Niemiecki rząd ma zamiar przejąć kontrolę nad jedną z największych rafinerii w Niemczech – Schwedt, która obecnie w większości należy do rosyjskiego państwowego koncernu Rosnieft. 

Rafineria w Schwedt / fot. PCK Raffinerie GmbH
Rafineria w Schwedt / fot. PCK Raffinerie GmbH

Rafineria Schwedt

Do takich informacji z kręgów rządowych dotarł niemiecki Spiegel. W piątek, 15 września, ma odbyć się konferencja prasowa kanclerza Olafa Scholza oraz wicekanclerza i ministra gospodarki Roberta Habecka, na której mają pojawić się szczegóły „przejęcia kontroli”.

Wśród opcji jest bezpośrednie przejęcie udziałów w rafinerii przez rząd Niemiec, lub wykorzystanie jakiejś instytucji powierniczej jak w przypadku spółki Gazprom Germania, która obecnie jest kontrolowana przez niemiecką Federalną Agencję ds. Sieci. Tymczasem organizacja Future Alliance Schwedt przesłała do rządu petycję z 10 tys. podpisów, która zawiera apel  o utrzymanie rafinerii w związku z wprowadzanym embargiem na ropę rosyjską od stycznia 2023 roku. Obecnie rafineria zaopatrywana jest w ropę rosyjską płynącą przez Ropociąg Przyjaźń biegnący po terytorium Polski. Rosyjski Rosnieft ma ponad 80 procent udziałów w rafinerii.

Wśród potencjalnych opcji jest sprowadzanie ropy do niemieckiej rafinerii przez terminal naftowy w Gdańsku. Tak w części zaopatrywana jest rafineria francuskiego Totala Leuna.

Spiegel/Mariusz Marszałkowski