Podczas Szczytu Klimatycznego w Katowicach, minister Przedsiębiorczości oraz Technologii Jadwiga Emilewicz oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk zainaugurowali „Dzień Czystego Powietrza” w pawilonie polski. Minister Emilewicz podkreśliła, że Polska ma już program walki ze smogiem i nie grozi jej kryzys zanieczyszczenia powietrza jak w Meksyku czy w Londynie w latach 50. poprzedniego wieku.
Henryk Kowalczyk ocenił, że trwa wyścig z czasem w zakresie o klimatu. – Postulujemy, aby ta ochrona klimatu była realizowana poprzez ochronę jakości powietrza. Ma on na celu zmniejszenie emisji pyłów zawieszonych, ale łączy się ona w walce o klimat, bo sprowadza się do mniszej konsumpcji energii. Dzięki programowi Czyste Powietrze Emisja dwutlenku węgla w budownictwie może zmniejszyć się o połowę, czyli ok. 17 mln ton. Rząd zdiagnozował przyczynę fatalnej jakości powietrza. Na 50 miast w Europie, 36 jest z Polski. Ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli pokazał jak wielkie zadanie stoi przed nami. Światowa Organizacja Zdrowia stwierdza, że z powodu smogu umiera przedwcześnie ok. 45 tys. ludzi. To nie tylko troska o klimat, ale i walka o życie – powiedział.
– Program Czyste Powietrze koordynuje minister Piotr Woźny. To nie tylko zadanie Ministerstwa Środowiska, ale i całego rządu. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Energii podejmując wysiłki w tej sprawie. Tylko koordynacja działań może dać efekt– dodał.
Zdiagnozowane przyczyny smogu w Polsce to niska emisja z domów jednorodzinnych poprzez spalanie w starych picach węgla lub odpadów, a także spaliny samochodowe. – Tam dedykowana jest elektromobilność. Program Czyste Powietrze to program największy skalowo realizowany przez Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość programu to 103 mld zł na okres dziesięciu lat. Pomoc będzie się składała z dotacji w wysokości 66 mld zł oraz z części pożyczkowej. Zgodnie z zaleceniami Banku Światowego program przewiduje wsparcie finansowe wymiany źródeł ogrzewania oraz termomodernizacji.
Jadwiga Emilewicz, minister Przedsiębiorczości i Technologii podkreśliła, że rząd wprowadził „intensywne” finansowanie programu Czystego Powietrza. Polska to nie Meksyk. Nie będziemy stosować farby pochłaniającej energię słoneczną. Nie jesteśmy także Londynem z lat 50., kiedy smog zabijał ludzi. Jednak jak pokazują dane, zła jakości powietrza przyczynia się do zgonów między 40- 60 tys. ludzi rocznie. Chcemy budować ramy legislacyjne, co udało się już osiągnąć. Zaszczepiliśmy wiele rozwiązań z Czech, zaczęliśmy od współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Udało się nam wprowadzić standardy dla kotłów, i od tego roku nie można już sprzedawać tzw. kopciuchów. Udało się wprowadzić także oczekiwane od 10 lat normy jakości paliw stałych. To niska jakość paliw sprawia, że emisja pyłów PM2,5 i PM 10 jest tak niebezpieczna w ciągu roku. Trzecia kwestia to termomodernizacja. Smog związany jest z ubóstwem energetycznym, zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym, bez żadnych standardów termomodernizacyjnych. W ubiegłym tygodniu udało się przyjąć ustawę w tym zakresie i od stycznia będzie uruchomione finansowanie dla miast do 100 tys. mieszkańców, tam jest najwięcej budynków jednorodzinnych – wyliczała Emilewicz.
Dodała, że rusza finansowanie programu Czyste Powietrze. – Jest już ponad 10 tys. wniosków operatorem jest NFOŚiGW. W przyszłym roku rozpoczną się dopłaty i powszechne ocieplanie Polski. Rząd prawicowy zajmuje środowiskiem, bo lewica zajmując się środowiskiem była oderwana od społeczeństwa, ludzi. O potrzebie patrzenia na środowisko poprzez człowieka jako pierwszy powiedział papież Jan Paweł II. Naturą konserwatysty jest to, że trzeba zachować to, co się zastało dla następnych pokoleń w stanie nie gorszym, niż było przedtem. Świadomość społeczna rośnie, ale wciąż trzeba ją rozpowszechniać – powiedziała na zakończenie.