Daleko do podpisania umowy o Turkish Stream

8 sierpnia 2016, 08:45 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Tranzyt gazu przez Grecję - projekty. Grafika: Breugel.

W wypowiedzi dla rosyjskich mediów ambasador Turcji w Rosji Umit Yardym stwierdził, że nie widzi szans na to, aby w najbliższym czasie doszło do podpisania między Moskwą a Ankarą międzyrządowej umowy w sprawie gazociągu Turkish Stream.

– Rozmowy na ten temat trwały i są kontynuowane. Póki co daleko jest do podpisania międzyrządowej umowy – powiedział w wywiadzie dla telewizji Rossija 24 turecki dyplomata.

Doradca rosyjskiego prezydenta Jurij Uszakow powiedział dziennikarzom, że podczas rozmów w Petersburgu Recepa Tayyipa Erdogana z Władimirem Putinem poruszone zostaną kwestie związane z budową Turkish Stream oraz elektrowni jądrowej Akkuyu.

– Zostały zaplanowane rozmowy na temat perspektyw kontynuacji prac nad wspólnymi projektami strategicznymi w obszarze energetyki. Chodzi o budowę elektrowni jądrowej Akkuyu oraz rozpoczęcie układania gazociągu po dnie Morza Czarnego – powiedział Uszakow.

Wcześniej w rozmowie z agencją RIA Novosti informację tę potwierdził wspomniany wcześniej turecki ambasador. Wówczas stwierdził, że spotkanie liderów Turcji oraz Rosji może dać impuls do realizacji zarówno tego projektu, jak i pozostałych w sektorze energetycznym.

Spotkanie Putina i Erdogana będzie pierwszym od czasu wybuchu kryzysu w stosunkach Moskwy i Ankary, po tym jak w listopadzie 2015 roku tureckie siły powietrzne zestrzeliły rosyjski bombowiec Su-24. Punktem zwrotnym okazał się list prezydenta Turcji, w którym oficjalnie przeprosił Putina za wspomniane zdarzenie.

Uszakow przypomina, że Turkish Stream jako projekt pojawił się podczas zeszłorocznej wizyty rosyjskiego przywódcy w Turcji.

– Projektem są zainteresowane nie tylko nasze państwa. Znajduje się on w fazie wstępnej, omawiane są wszystkie niezbędne kwestie, szczegóły. Obecnie jednak strony nie przystąpiły do oficjalnego etapu, czyli podpisywania dokumentów. Nie wiem w jakim kontekście temat Turkish Stream pojawi się podczas spotkania 9 sierpnia, ale kwestie energetyczne oraz projekty w tym zakresie będą omawiane – powiedział Yardym.

Dyplomata wyraził również przekonanie, że spotkanie liderów Turcji i Rosji „da dodatkowy impuls nie tylko do współpracy przy Turkish Stream, ale również we wszystkich sferach wzajemnej współpracy”.

Więcej: Turcja i Rosja pokażą Zachodowi środkowy palec