Ambasador Danii chwali Baltic Pipe i liczy na współpracę z Polską przy farmach wiatrowych

28 lutego 2018, 11:30 Energetyka

Otwiera się okno możliwości przed polsko-duńską współpracą w obszarze energetyki morskiej – powiedział w trakcie Bałtyckiego Forum Przemysłu i Energetyki Morskiej Ole Egberg Mikklesen Ambasador Królestwa Danii w Polsce. BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Bałtyckie Forum Przemysłu i Energetyki Morskiej. Fot. BiznesAlert.pl

Podczas wystąpienia dyplomata wspomniał o realizacji gazociągu Baltic Pipe. – Wkrótce będziemy mieli Baltic Pipe, dzięki któremu będzie możliwy przesył gazu z Norwegii do Polski. To będzie ok. 800 km nowych rurociągów. To bezie się wiązało się także z rozbudową polskich gazociągów. Jeżeli będzie zielone światło dla realizacji tego projektu, to może być on gotowy do 2022 roku. Zapewni on przepustowość 10 mld m sześć. gazu rocznie – wyliczył ambasador. – Studium wykonalności potwierdziło, że może dać społeczne i ekonomiczne korzyści Danii oraz Polsce, ale także całemu regionowi Morza Bałtyckie a także Europy Środkowo-Wschodniej. To bardzo ważny projekt europejski. Dla Danii i Polski ma kluczowe znacznie. To także kluczowy projekt dla całej Europy. Baltic Pipe może wspomóc rozwój rynku wewnętrznego i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw. Decyzja inwestycyjna w sprawie Baltic Pipe zostanie podjęta w tym roku – mówił gość konferencji.

Jego zdaniem planowana magistrala to nowa era we współpracy energetycznej Polski i Danii. – Po raz powstanie pierwszy fizyczne połączenie między naszymi krajami. Dlaczego mielibyśmy ograniczać się do współpracy gazowej? – pytał retorycznie. – Myślę, że możemy współpracować w innych obszarach. Taka współpraca jest możliwa w energetyce wiatrowej i innych OZE, a także efektywności energetycznej.

Jego zdaniem dzięki takiej współpracy zmniejszy się zależność Polski od importu energi. – Polska importuje nie tylko gaz, ale i węgiel. Pozycja Polski się poprawi. Nie musimy zczynać od zera. Dunskie firmy są obecne na całym świecie np. Vestas – powiedział ambasador Danii.

Odnosząc się do lądowej energetyki wiatrowej w Polsce ocenił on, że jej rozwój „został zatrzymany”. – Dania jest gotowa podzielić się swoim doświadczeniem w zakresie likwidacji barier legislacyjnych. Chcemy pomóc w zachęceniu lokalnych społeczności. Oczywiście jesteśmy gotowi rozwijać energetykę wiatrową nie tylko na lądzie, ale też na morzu – mówił.