Dania przygotowuje żołnierzy na wojnę informacyjną

18 lipca 2017, 07:00 Alert
zbrojeniówka manewry żołnierz

Unia Europejska oraz NATO są zaniepokojone wykorzystywaniem przez Rosjan mediów do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Decyzją duńskiego ministerstwa obrony tamtejsi żołnierze odbędą specjalne szkolenia, jak sobie radzić ze wspomnianymi zagrożeniami.

– Zanim duńscy żołnierze zostaną wysłani do tworzenia wschodniej flanki NATO w Estonii, dowiedzą się, w jaki sposób radzić sobie z rosyjską dezinformacją – poinformował minister obrony Danii Claus Hjort Frederiksen.

– To zupełnie inny świat. Duńscy żołnierze muszą być tego niezwykle świadomi. Dlatego zaaranżowałem ćwiczenia, na które w styczniu udadzą się żołnierze. W ich trakcie zostaną poinformowani oraz przeszkoleni w jaki sposób się bronić – powiedział Frederiksen w rozmowie z telewizją DR.

– Nietrudno sobie wyobrazić, że będą oni narażeni na zastraszanie oraz fałszywe plotki – dodał.

W lutym litewscy prokuratorzy wszczęli śledztwo w sprawie fałszywych informacji na temat 15-letniej dziewczynki, która została zgwałcona przez niemieckich żołnierzy NATO. Doniesienia te zostały szybko rozpowszechnione przez media społecznościowe.

Sojusz oskarżył Rosję o to, że stoi za rozpowszechnianiem fałszywych informacji. Zaznaczył jednocześnie, że w przyszłości spodziewa się coraz większej liczby podobnych incydentów.

Zarówno NATO, jak i Unia Europejska są zaniepokojone zdolnościami Rosjan do wykorzystywania telewizji oraz internetu jako narzędzi do przekazywania swojego punktu widzenia w formie celowej dezinformacji. Przy czym Moskwa konsekwentnie odrzuca tego typu zarzuty, twierdząc, że nie bierze udziału w żadnej cyberwojnie wymierzonej przeciwko zachodnim rządom bądź instytucjom.

Reuters/Piotr Stępiński