AlertEnergetykaGaz.PAP

Dania wyraziła zgodę na ułożenie Nord Stream 2

Rury projektu Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2

Rury projektu Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2

Spółka odpowiedzialna za budowę gazociągu Nord Stream 2 otrzymała od Duńskiej Agencji Energii zgodę na ułożenie rurociągu Nord Stream 2 na duńskim szelfie kontynentalnym.

Dania wydała zgodę na budowę Nord Stream 2

Duńska Agencja Energii wydała zezwolenie na budowę magistrali na duńskim szelfie kontynentalnym na południowy wschód od wyspy Bornholm. Jak poinformowała Agencja, pozwolenie zostało udzielone zgodnie z ustawą o szelfie kontynentalnym i zobowiązaniami Danii wynikającymi z Konwencji ONZ o prawie morza. – Dania jest zobowiązana zezwolić na budowę rurociągów tranzytowych z poszanowaniem zasobów i środowiska oraz, w razie konieczności, wyznaczyć trasę, na której takie rurociągi powinny zostać ułożone – czytamy w komunikacie.

Pod koniec marca spółka Nord Stream 2 AG, odpowiedzialna za budowę gazociągu Nord Stream 2 zwróciła się do Duńskiej Agencji Energii z trzecim, kolejnym już wnioskiem o udzielenie zgody na budowę Nord Stream 2 na wodach terytorialnych na południe od Bornholmu. Przedstawiciele Agencji zapewniają, że analizując wniosek, złożony przez Rosjan, będą brali pod uwagę aspekty środowiskowe i bezpieczeństwa, chociaż zaznaczają, że pod tym względem proponowana, nowa trasa gazociągu jest bardziej korzystna od poprzednich.

Rzecznik należącej do Gazpromu spółki Nord Stream 2, która buduje gazociąg o tej samej nazwie, przekazał, że operator otrzymał informację w sprawie decyzji i wyraził z niej zadowolenie. Operator Nord Stream 2 poinformował w środę, że rozpocznie układanie rur w duńskich wodach “w najbliższych tygodniach”. Szef Gazpromu Aleksiej Miller ocenił, że budowa tego odcinka zajmie około pięciu tygodni – pisze agencja Interfax.

Dania była do tej pory jedynym krajem, który nie wydał zezwolenia na ułożenie rury w swych wodach. Duńskie władze nie wydawały oficjalnego potwierdzenia, że jego poprowadzenie przez morską wyłączną strefę ekonomiczną Danii będzie bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Duńska Agencja Energii/Polska Agencja Prasowa/Piotr Stępiński

Opóźnienie Nord Stream 2 może wynieść „dni, tygodnie albo miesiące”

AKTUALIZACJA: 30 października 2019 r., godz. 15.30; dodano PAP


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X