Dania wydała komplet zgód niezbędnych do budowy gazociągu Baltic Pipe. Uznała, że inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko.
Duńska Agencja Energii (DAE) poinformowała, że tamtejsze ministerstwo klimatu, energii i zaopatrzenia udzieliło Energinet zgody na ułożenie morskiego odcinka gazociągu Baltic Pipe na obszarze szelfu kontynentalnego Morza Północnego i Cieśniny Mały Bełt. Gaz-System otrzymał natomiast zgodę na prowadzenie prac na szelfie Morza Bałtyckiego. 12 lipca DAE wydała zgodę na budowę lądowego odcinka gazociągu.
W rejonie brzegu morskiego Danii zdecydowano się umieścić gazociąg w tunelu, o długości ok. 1000 metrów, przechodzącym pod plażą oraz klifem. Zarówno drążenie tunelu, jak i samo układanie gazociągu, a potem jego eksploatacja, odbędą się bez naruszania cennych przyrodniczo terenów.
– Budowa Baltic Pipe pozwoli Polsce odejść od węgla w kierunku gazu ziemnego, co przyczyni się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Ponadto gazociąg zwiększy bezpieczeństwo dostaw gazu w Danii – czytamy w komunikacie.
Agencja zaznaczyła, że przed wydaniem zgody przeanalizowała kilka tras. Wybrana trasa nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko. Zgoda na ułożenie gazociągu w Danii została wydana m.in. na podstawie przeprowadzonej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, która była poddana krajowym konsultacjom publicznym. Ze względu na swój międzynarodowy charakter, projekt jest także objęty konwencją z Espoo, która zakłada uwzględnianie w procesie wydawania decyzji także innych krajów, na które projekt mógłby potencjalnie oddziaływać. Związane z tym faktem konsultacje międzynarodowe trwały do października tego roku.
– Zgoda duńskiego rządu na budowę podmorskiego odcinka Baltic Pipe to kluczowy element w realizacji projektu. Jest to pozwolenie na budowę zintegrowane z decyzją środowiskową, dotyczące obszaru morskiego. Gaz-System zaplanował w dokumentacji szereg rozwiązań technologicznych minimalizujących wpływ gazociągu na otoczenie – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-System. – W zakresie procesu realizacyjnego obecnie trwa proces wyboru dostawcy rur i wyboru wykonawcy robót budowlanych – dodał Stępień.
Baltic Pipe
Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Realizacja inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu. Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski, oraz 3 mld m sześc. surowca z Polski do Danii. Przewidywana faza prac budowlanych rozpocznie się w 2020 roku. Dzięki temu, od października 2022 roku będzie można sprowadzać gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Duńska Agencja Energetyczna/Gaz-System/Piotr Stępiński
AKTUALIZACJA: 25.10.2019 r., godz. 12:07 [dodano wypowiedź Tomasza Stępnia, prezesa Gaz-System]
Jest decyzja środowiskowa dla miejsca wyjścia gazociągu Baltic Pipe na ląd w Danii