Obajtek: Silny koncern multienergetyczny jest potrzebny nie tylko Polsce, ale całemu Trójmorzu

30 czerwca 2021, 12:00 Energetyka

Jesteśmy w trakcie fuzji, większość drogi mamy za sobą. Za parę miesięcy stworzymy wielką firmę z podziałami kompetencji. Taka firma potrzebna jest nie tylko Polsce, ale wszystkim krajom Trójmorza – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na Samorządowym Kongresie Gospodarczym, II Forum Regionów Trójmorza.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Fot. BiznesAlert.pl
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Fot. BiznesAlert.pl

Wystąpienie prezesa PKN Orlen

– Orlen jest bardzo ważnym ogniwem polskiej gospodarki, mamy stacje nie tylko w Polsce, ale i za granicą, i są tam wizytówką polskiej gospodarki. Prowadzimy rebranding naszych stacji za granicą, kiedyś będziemy jedną marką. Orlen to jednak już firma multienergetyczna, która rozwija całe łańcuchy petrochemiczne. Kupujemy ropę nie tylko dla Polski, ale też dla części regionu. Orlen przechodzi czas wielkiego rozwoju poprzez potężne, dynamiczne inwestycje, które w ciągu 10 lat dojdą do 140 mld złotych. Dokonujemy też akwizycji. Nie możemy być w tyle, musimy się rozwijać. Mamy do czynienia z transformacją energetyczną, której musimy dokonać tu i teraz. Jeśli tego nie zrobimy, przegramy konkurencyjność naszej gospodarki. Dzisiaj chcąc wzmacniać gospodarkę, musimy mieć odpowiednie ceny energii i paliw – powiedział Daniel Obajtek.

– To klient zmienia swoje preferencje, my musimy się do tego dostosować. W ostatnim czasie przejęliśmy parę spółek, ale musimy tworzyć synergię. Dzisiaj bilansujemy zakupy ropy i gazu, przy optymalizowaniu zakupów jesteśmy coraz bardziej bezpieczni, ponieważ to nie tylko biznes, ale też kwestia bezpieczeństwa. Współpraca w Trójmorzu będzie silna wtedy, kiedy będziemy oddziaływać na swoje gospodarki. Potrzebujemy działań i szybkich inwestycji. Orlen ogłosił wczoraj wejście w małe reaktory jądrowe. Nie zatrzymamy trendu wzrostu cen uprawnień do emisji CO2, na co nie mamy wpływu, ale mamy wpływ na nasze inwestycje. Tradycyjne paliwa będą przechodzić do historii. Transformacja wodorowa zacznie się i szybko przyjdzie do Polski. Musimy się łączyć, by przeznaczać miliardy w inwestycje. Państwo może tworzyć regulacje i mechanizmy pomocowe, ale wypełniać je może tylko biznes – mówił prezes PKN Orlen.

– Jesteśmy w trakcie fuzji, większość drogi mamy za sobą. Za parę miesięcy stworzymy wielką firmę z podziałami kompetencji. Taka firma potrzebna jest nie tylko Polsce, ale wszystkim krajom Trójmorza. Skarb Państwa z 27 procent zwiększy swój udział w Orlenie do 50 procent, dzięki czemu nigdy nie zostanie on sprywatyzowany – mówił Obajtek.

Opracował Michał Perzyński