EnergetykaGaz.

Danø: Baltic Pipe to projekt europejski. Gaz urentowni energetykę (ROZMOWA)

Premier RP Beata Szydło i premier Danii Lars Lokke Rasmussen w trakcie podpisania memorandum dot. Baltic Pipe. Fot. KPRM

– Projekt Baltic Pipe odgrywa znaczącą rolę w nowej strategii duńskiego operatora. Nasze badania wykazały, że gaz jest kluczowym elementem w tworzeniu efektywnej drogi do opłacalnego systemu energetycznego- powiedział portalowi BiznesAlert.pl Jeppe Danø, dyrektor ds. rynku gazu w Energinet.dk (duński operator sieci przesyłowej) w czasie konferencji Nafta – Gaz – Chemia 2017.

BiznesAlert.pl: Realizacja Baltic Pipe wchodzi w najważniejszą fazę. Kiedy możemy spodziewać się ostatecznej decyzji inwestycyjnej?

Jeppe Danø: Procedura Open Season zakończy się 31 października, a ostateczna decyzja inwestycyjna zapadnie pod koniec 2018 roku. Sama budowa planowana jest na lata 2020-2022.

Procedura rezerwacji wolumenów nadal trwa. Ile firm jest zainteresowanych tym projektem i składa zamówienia?

Niestety, jest to tajna informacja biznesowa, której nie możemy ujawnić.

Wcześniej Dania miała tylko jedno źródło gazu. Teraz ma dwa, z pola gazowego na Morzu Północnym i z Niemiec. Jakie doświadczenia wynosi z dywersyfikacji?

Dania korzysta zarówno z własnych dostaw, jak i z połączenia z rynkiem europejskim przez Niemcy. Połączenie z Niemcami jest szczególne istotne w sytuacji, gdy niebawem rozpocznie się remont platformy Tyra.

Energinet podkreślał, ze Baltic Pipe to dla Danii dobre rozwiązanie. Jak z niego skorzysta?

Baltic Pipe jest właściwie projektem europejskim, przyznano mu status PCI (projekt wspólnego zaintersowania- przyp. red.). Z duńskiej perspektywy, gdzie konsumpcja gazu jest ograniczona, dodatkowe przepływy tranzytowe zapewnią ekonomię skali i przyczynią się do stworzenia bardziej opłacalnego systemu dla wszystkich użytkowników. Ponadto będzie to dodatkowe źródło dostaw, które stworzą warunki do rozwoju bardziej konkurencyjnego rynku.

W projektach infrastrukturalnych zawsze pojawiają się pytania o koszty. Które elementy Baltic Pipe zostaną sfinansowane przez Energinet?

Energinet odpowiada za infrastrukturę od norweskiej wpinki (tie-in) do wschodniego wybrzeża Danii. Koszty stacji kompresyjnej będą podzielone między Energinet a polski Gaz-System, co zostało ustalone podczas Open Season. Będzie ona niezbędna, by przetransportować gaz do polskich konsumentów.

Trzecim partnerem w tym projekcie jest Norwegia. Jakie jest jej stanowisko w sprawie Baltic Pipe? Czy również widzi korzyści?

Energinet blisko współpracuje z norweskim operatorem sieci przesyłowych Gassco, które pomaga w realizacji projektu i dostarcza norweski gaz do zainteresowanych nim obszarów rynku. Nie możemy jednak mówić w imieniu Norwegów, którzy mogą udzielić bardziej szczegółowych informacji.

Energinet opublikował strategię na lata 2018-2020. Jaka jest w niej rola gazu? Jaką rolę odgrywa on w strategii duńskiego rządu?

Projekt Baltic Pipe odgrywa znaczącą rolę w nowej strategii Energinetu. Nasze badania wykazały, że gaz jest kluczowym elementem w tworzeniu efektywnej drogi do opłacalnego systemu energetycznego. Z tego powodu duński rząd rozwija system energetyczny, który sprawi, że do 2050 roku będziemy produkować więcej energii ze źródeł odnawialnych, niż wyniesie cała duńska konsumpcja.

Rozmawiał Bartłomiej Sawicki


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...

Udostępnij:

Facebook X X X