EnergetykaGaz.

De Jong: Projektem Nord Stream 2 powinien zająć się Trybunał

Rury Nord Stream. fot. Gazprom

Rury Nord Stream. fot. Gazprom

Sijbren de Jong, analityk rynków energii przy Haskim Centrum Studiów Strategicznych, stwierdził w niedawnym wywiadzie dla słowackiego Euractiv, że decyzje w sprawie Nord Stream 2 powinny być podejmowane przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

Jak twierdzi, dzisiejsza dyskusja prawna w kwestii Nord Stream 2 bazuje na analizie podjętej przez Służbę Prawną Komisji Europejskiej, która stwierdza, że regulacje wewnętrznego rynku nie powinny obejmować morskiej części gazociągu.

Takie podejście jest jednak niekonsekwentne biorąc pod uwagę wcześniejsze decyzje odnośnie gazociągów Jamał oraz South Stream, w których obydwa korytarze zostały uznane za eksportowe magistrale wchodzące na terytorium Unii. Właśnie dlatego kwestię sporną powinien zażegnać Trybunał.

De Jong odniósł się także do argumentów ekonomicznych skłaniających odbiorców gazu do kontraktów z Gazpromem. Twierdzi, że decyzja o dywersyfikacji powinna leżeć w gestii zainteresowanych państw. Mimo, że gaz LNG jest obecnie umiarkowanie tani, prawdopodobnie zawsze będzie droższy od gazu transportowanego rurociągami.

Europa jest jednak wciąż najważniejszym rynkiem Rosjan, ponieważ wejście na rynek chiński nie postępuje tak szybko jak przewidywano. Zdaniem analityka, budowa nowych korytarzy transportowych kosztem starszych oraz polityka sprzedaży dużych ilości gazu po niższych cenach, jest skalkulowaną strategią Gazpromu dążącą do zmonopolizowania rynku i zapewnienia stabilnego źródła dochodu na dekady.

To z kolei może okazać się złudne dla państw UE znając wcześniejsze praktyki Gazpromu stosowania niesprawiedliwych cen gazu w handlu z państwami bałtyckimi, Polską oraz Bułgarią.

EurActiv/Gordon Wasilewski


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X