AlertAtomEnergetyka

Decyzja o wyborze partnera do budowy atomu zapadnie w ciągu 10-12 miesięcy

Piotr Naimski - Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Piotr Naimski - Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej

– Spodziewamy się, że te decyzje będą podejmowane w najbliższych 10-12 miesiącach – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski – donosi Polska Agencja Prasowa.

Wybór partnera w 2021 roku

Chodzi o wybór partnera do realizacji projektu i dostawcy technologii do budowy polskiej elektrowni jądrowej.

To druga deklaracja ministra Naimskiego związana z budową polskiej elektrowni jądrowej w ostatnich tygodniach.

26 lutego w Waszyngtonie odbyło się spotkanie pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z administracją USA. Wśród tematów pojawiła się kwestia współpracy jądrowej. – Będziemy mieli od sześciu do dziewięciu gigawatów w sektorze nuklearnym w latach 2040 i 2045, ta decyzja jest za nami. Partnera do tego programu będziemy formalnie zapraszali i wybierali wkrótce – zapewnił Naimski. Zdradził też, że Polska jest „coraz bliżej rozwiązań praktycznych” na rzecz budowy polskiej elektrowni jądrowej.

Elektrownia jądrowa w PEP

Zgodnie z założeniami zawartymi w projekcie strategii energetycznej do 2040 roku, przewiduje się, że Polska uruchomi pierwszą elektrownię jądrową o mocy 1-1.5 GW w 2033 roku. Docelowo łączna moc energetyki jądrowej w 2043 roku ma wynieść 6-9 GW. Istotnym elementem atomowej układanki jest wybór technologii. Rzecznik rządu poinformował, że trwają negocjacje z Japonią, Francją i USA. Wybór technologii zgodnie ze słowami Piotra Naimskiego nastąpi na początku 2021 roku.

PAP/Mariusz Marszałkowski

Jakóbik: Polskę może czekać nowy-stary spór z Gazpromem


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X