PKN Orlen stawia nowy blok gazowo-parowy w Ostrołęce

7 lipca 2022, 13:15 Alert

PKN Orlen realizuje swój plan dekarbonizacji Polski i stawia blok gazowo-parowy dla elektrociepłowni w Ostrołęce. Najważniejsze części bloku powstaną we Francji. 

Teren budowy Bloku C Elektrowni Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Teren budowy Bloku C Elektrowni Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Elektrociepłownia gazowo-parowa w Ostrołęce

W elektrociepłowni gazowo-parowej w Ostrołęce stanie blok wyposażony z turbinę gazową 9HA.02. Zostanie zbudowana we francuskim mieście Belfort. Kolejne kluczowe urządzenia, jak turbina parowa STF-D650 oraz generator klasy W88, powstaną w Elblągu i Wrocławiu.

– Turbina 9HA.02 jest w stanie przejść od stanu wygaszenia do pełnej wydajności w czasie poniżej pół godziny. Z kolei już w trakcie pracy obciążenie turbiny może być zmniejszane bądź zwiększane w tempie 88 MW na minutę. Tak duża elastyczność pozwoli na zmniejszanie ryzyka deficytu mocy poprzez sprawne bilansowanie produkcji energii elektrycznej z rozwijających się dynamicznie źródeł odnawialnych, zależnych m.in. od warunków pogodowych – podano w komunikacie Energi.

Ta inwestycja jest częścią planu dekarbonizacji Polski. PKN Orlen zakłada, że do 2030 roku zredukuje emisję dwutlenku węgla o 33 procent, natomiast do 2050 roku osiągnie neutralność. Z tego powodu, w czerwcu 2021 roku, zmieniono plany rozbudowy CCGT Ostrołęka. Spółka podpisała aneks o zmianie technologii węglowej na gazowo parową z wykonawcą GE Power. Koszt budowy elektrowni parowej jest o połowę niższy niż w przypadku elektrowni węglowej.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego i należy do PKN Orlen. Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie.

Energa/Maria Andrzejewska

Wieloletnie uzależnienie od Rosji odbija się mieszkańcom Niemiec czkawką