Kijów zapowiada koniec blackoutów nad Dnieprem

31 sierpnia 2015, 08:45 Alert

(Rbc.ua/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Jak poinformował portal Rbc.ua podczas piątkowego (28.08) posiedzenia ukraińskiego rządu minister energetyki oraz przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn poinformował, że w 2015 roku nad Dnieprem nie dojdzie do czasowego odłączenia energii elektrycznej.

– Paliwo dla elektrowni atomowych zostało zakupione. Chciałbym wszystkich uspokoić, że w tym roku nie będzie czasowego odłączenia energii elektrycznej – powiedział Demczyszyn.

Należy przypomnieć, że wcześniej dał on gwarancję dla premiera Arsenija Jaceniuka, że zimą nie będzie przerw w dostawach energii elektrycznej.

Na pytanie o to czy gwarantuje, że zimą nie dojdzie do przerw bądź czasowych odłączeń w energii elektrycznej Demczyszyn odpowiedział: ,,Tak, gwarantuje to. Jeśli te środki, które przeznaczyliśmy na ten cel, zostaną efektywnie wykorzystane, jeśli DTEK (spółka należąca do oligarchy Rinata Achmetowa – przyp. red.) nie będzie sabotował dostaw węgla do elektrowni to wówczas wypełnimy to zobowiązanie”. (zob. szerz. Czy ukraiński oligarcha sabotuje elektroenergetykę na korzyść Rosji?)

Z kolei warto przypomnieć wypowiedź Demczyszyna, którą cytował 22 lipca BiznesAlert.pl. Wówczas minister stwierdził, iż nie wyklucza, że w nadchodzącym sezonie grzewczym może dojść do odłączeń wyrażając jednocześnie nadzieję, że do tego nie dojdzie.

– W gruncie rzeczy aktywnie przygotowujemy się do sezonu grzewczego mając nadzieję, że uda się nam obejść bez odłączeń – powiedział Demczyszyn.

Zdaniem ukraińskiego ministra ludność zaczęła zużywać tylko o 4 procent mniej energii a elektrociepłownie nie wytwarzają odpowiedniej ilości energii.

– Ma to negatywne konsekwencje gdyż zwiększa to obciążenie systemy energetycznego. – stwierdził Demczyszyn. Jednakże jego zdaniem ,,uwzględniając spadek użycia można stwierdzić, że obecnie gromadzone zasoby węgla powinny nam wystarczyć – powiedział Demczyszyn.

Czytaj także:

Ukraina dwukrotnie zmniejsza wydobycie węgla. Zimą będzie potrzebowała węgla i gazu od Rosjan

Demczyszyn: Rosja pomogła Ukrainie przetrwać obciążenia sieci energetycznej