Demski: Hub gazowy może zaznaczyć naszą obecność na Morzu Bałtyckim

14 maja 2019, 13:15 Energetyka
Lotos Petrobaltic

– Dla nas wielki hub jest elementem ogólnej strategii dywersyfikacji i sposobem na zaznaczenie naszej obecności na Morzu Bałtyckim- powiedział wiceprezes Lotosu Patryk Demski na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

– Przemysł rafineryjny i petrochemiczny jest związany z gazem. Jesteśmy w fazie zmiany wynikającej z rewolucji łupkowej. Kto przewidział ujemne ceny gazu? Tymczasem to jest rzeczywistość A.D. 2019. Stawia to nas w określonej sytuacji: gaz łupkowy zmieni rynek gazu w długim terminie. Gaz będzie jednym z głównych nośników energii w przyszłości. Grupa Lotos musi zobaczyć w tym alternatywę dla swoich przychodów – powiedział Demski.

– Patrząc na USA, większość przemysłu petrochemicznego powstało w oparciu o tanie źródła gazu. Dla nas wielki hub jest elementem ogólnej strategii dywersyfikacji i sposobem na zaznaczenie naszej obecności na Morzu Bałtyckim. Do 2030 roku obroty w polskich portach wzrosną o sto procent. Musimy zaoferować im paliwo najwyższej jakości, z komponentem LNG. Grupa Lotos również wydobywa 0,5 mld m sześc. gazu na koncesji, jest to dla nas okazja, by zastanowić się, jak go wykorzystać: jako wsparcie dla FSRU, czy na zużyć go na własne potrzeby, co poskutkowałoby podwyższeniem marż rafineryjnych – powiedział wiceprezes Grupy Lotos.