EnergetykaEnergia elektrycznaGaz.InfrastrukturaKoleje

Derski: Wejście na rynek z obrotem gazu z korzyścią dla PKP Energetyki

Spółka PKP Energetyka podpisała z Polską Spółką Gazownictwa umowę w zakresie obrotu gazem. Porozumienie jest kolejnym krokiem zbliżającym spółkę do uruchomienia sprzedaży tego surowca. Jednym ze strategicznych celów spółki jest wdrożenie oferty multienergetycznej, obejmującej sprzedaż energii elektrycznej, gazu i pakietu usług okołoenergetycznych.

– Dla firm, które zajmują się handlem energią, wchodzenie w drugą odnogę gazową jest korzystne. Duża część kosztów działania obejmuje bowiem pozyskiwanie klientów – wyjaśnia w rozmowie z naszym portalem Bartłomiej Derski, ekspert portalu Wysokie Napięcie.

Zdaniem eksperta dodając kolejny element do oferty sprzedaży energii elektrycznej spółka będzie mogła na tym trochę więcej zarobić.

Ale z drugiej strony trzeba jednocześnie pamiętać, że jest to spółka, która nie została dobrze zrestrukturyzowana – uważa Derski. – Jej część sprzedażowa nie sprawia wrażenia, jak by była równie aktywna na rynku, jak jej konkurenci: zarówno prywatni, jak i państwowi, którzy już jednak przeszli gruntowną restrukturyzację.

PKP Energetyka przedstawiała wcześniej kilka pomysłów na swój rozwój.

– M.in. na budowę biogazowni rolniczych na swych terenach – z tego pomysłu nic jednak nie wyszło – uważa ekspert. – Niech im się uda z pomysłem na dystrybucję gazu – na pewno firma ta odniesie z tego tytułu korzyść dla siebie. Choć na tym rynku wejście PKP Energetyki zapewne nie przyniesie znaczących zmian. Z drugiej strony jest to mimo wszystko jeden z większych graczy, aczkolwiek stosunkowo mało znany.

– Jednak rynkowi dobrze zrobi wejście tej spółki PKP, bo dzięki temu konkurencja na nim będzie na pewno rosła – kończy ekspert Wysokiego Napięcia.


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X