DGP: JSW może odkupić od Australijczyków złoże węgla Dębieńsko

8 lutego 2018, 07:30 Alert

Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, Jastrzębska Spółka Węglowa może odkupić od australijskiej Prairie Mining koncesję na nieczynną kopalnię Dębieńsko.

fot. Prairie Mining Limited

– W ostatnich dniach spotkaliśmy się z przedstawicielami spółki Prairie Mining. Dyskutowaliśmy na temat możliwych sposobów kooperacji – powiedziała cytowana przez DGP Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.

– Dębieńsko jest najwyższej klasy złożem węgla koksującego typu 35, który został wpisany na listę surowców krytycznych UE i jest niezbędny dla przemysłu stalowego. Naszym priorytetem zawsze była budowa nowoczesnych i efektywnych kopalń w Polsce. Jesteśmy otwarci na współpracę – powiedział z kolei DGP prezes Prairie Mining Benjamin Stoikovich.

Gazeta przypomina, że JSW chciałaby sięgnąć po węgiel koksowy z nieczynnej kopalni Dębieńsko najpierw od strony swojej kopalni Knurów-Szczygłowice, co mogłoby potrwać nawet tylko pół roku, a następnie budując nowy szyb. Jastrzębska spółka złożyła właśnie Grupie Famur ofertę na zakup Przedsiębiorstwa Budowy Szybów.

DGP zwraca też uwagę, że w piątek JSW ogłosi na GPW strategię do 2030 r., w której znalazł się zapis o zwiększeniu produkcji węgla w porównaniu do 2017 r. o 3,5 mln ton, przy czym węgla koksowego o 5,2 mln ton. Realizacja tego celu nie będzie możliwa bez nowej kopalni. Jednocześnie budowa lub reaktywacja dwóch kopalń węgla znalazła się również w rządowym programie dla Śląska.

Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.pl