Ciąg dalszy dialogu energetycznego USA-Polska: będzie konferencja biznesowa o atomie

31 sierpnia 2019, 15:15 Alert
atom energetyką jądrowa
fot. Pixabay

 – Z przyjemnością informujemy, że 31 sierpnia 2019 roku w Warszawie delegacja rządu Rzeczypospolitej Polskiej pod przewodnictwem Piotra Naimskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz delegacja rządu Stanów Zjednoczonych pod przewodnictwem Ricka Perry’ego, Sekretarza do spraw Energii, a także Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher, odbyły drugie spotkanie w ramach dialogu strategicznego w dziedzinie energii – podaje biuro pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.

Podczas dzisiejszego drugiego spotkania dialogu strategicznego w dziedzinie energii pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki, delegacje omówiły wspólne projekty w zakresie energetyki jądrowej, energii pozyskiwanej z paliw kopalnych, infrastruktury energetycznej oraz cyberbezpieczeństwa.

Delegacje w szczególności zwróciły uwagę na efekty współpracy w handlu gazem skroplonym (LNG), czego dowodem są kontrakty na dostawę gazu naturalnego zawarte pomiędzy polskimi i amerykańskimi firmami. Zgodzono się co do możliwości współpracy przy rozwoju polskiej infrastruktury gazowej. Delegacje postanowiły również zorganizować w połowie listopada br. Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego, którego celem będzie zgromadzenie przedsiębiorców z obu krajów mogących przyczynić się do rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej.

Rozpoczęcie dialogu strategicznego pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki w dziedzinie energii zostało zapowiedziane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę oraz Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa 18 października 2018 r. podczas spotkania w Białym Domu w Waszyngtonie. Dialog strategiczny w dziedzinie energii pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki został sformalizowany poprzez podpisanie Porozumienia o współpracy (MoU) w dniu 9 listopada 2018 r. w Warszawie. Pierwsze posiedzenie w ramach Dialogu miało miejsce 11 marca 2019 r. w Houston w stanie Texas w USA.

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Układ Polska-Ukraina-USA, 5G i atomowy składak na rocznicy w Warszawie