Reflex: Diesel w Polsce kroczy ku 7 złotym za litr

30 października 2023, 06:30 Alert

Średnia cena benzyny 95 w Polsce to obecnie 6,27 zł za litr a diesla – 6,33 zł. Ośrodek Reflex przewiduje, że olej napędowy zmierza ku cenie 7 złotych za litr. – W perspektywie dwóch najbliższych tygodni ceny diesla najprawdopodobniej zbliżą się do średniego poziomu około 6,99-7,09 zł/l – ocenia Rafał Zywert.

– Średnia krajowa cena benzyny Pb95 i diesla na koniec przyszłego tygodnia może wzrosnąć do 6,50-6,60 zł/l. Wzrosty cen paliw w kraju powinny być kontynuowane w pierwszej połowie listopada. W perspektywie dwóch najbliższych tygodni ceny diesla najprawdopodobniej zbliżą się do średniego poziomu około 6,99-7,09 zł/l natomiast benzyny Pb95 osiągną poziom 6,60-6,70 zł/l – szacuje ośrodek Reflex. – W dalszym ciągu za paliwa płacimy mniej niż przed rokiem. Na koniec października 2022 roku średnia cena benzyny Pb95 w Polsce wynosiła 6,82 zł/l, natomiast diesla 8,03 zł/l – podkreśla.

Reflex podaje, że 7,49 zł/l oraz 7,67 zł/l to średnie ceny benzyny Pb95 i diesla w UE na dzień 23 października. –  Ceny grudniowej serii kontraktów na ropę Brent w piątek rano utrzymują się w rejonie 90 USD/bbl. Ropa Brent jest około 2 USD/bbl tańsza niż przed tygodniem. Wojna na Bliskim Wschodzie jeszcze nie ma wpływu na produkcję i dostawy ropy z regionu, w związku z czym na rynku obserwujemy niewielką redukcję premii za ryzyko geopolityczne. Sytuacja jest jednak dynamiczna – podsumowuje Rafał Zywert, analityk Reflexu.

– Zaostrzenie się konfliktu palestyńsko-izraelskiego nie było zdarzeniem, które można było przewidzieć. Natomiast będzie w kolejnych miesiącach wpływać na notowania ropy naftowej i paliw, w znaczący sposób ograniczając możliwość ich spadku, a w niekorzystnym scenariuszu – powodując ich gwałtowny wzrost. Jest to istotny czynnik, który koncern bierze pod uwagę i odpowiednio do tego dostosowuje ceny oferowanego paliwa – tłumaczy biuro prasowe Orlenu sytuację na rynku. – Orlen będzie jednak kontynuował politykę stabilizacji, starając się ograniczać wahania cen paliw spowodowane niestabilnością sytuacji geopolitycznej i gospodarczej na świecie. Z punktu widzenia konsumentów zasadnicze znaczenie ma to, że koncern nadal będzie zabiegał, aby ceny detaliczne w Polsce pozostały jednymi z najniższych w Europie.

Reflex / Orlen / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Kryzys paliwowy Rosji może rozlać się na Polskę