Polityk SPD ds. Polski: Warszawa miała rację w ocenie Putina, popełniliśmy błąd z Nord Stream 2

27 czerwca 2022, 11:30 Alert

W rozmowie z Deutsche Welle komisarz niemieckiego rządu ds. Polski Dietmar Nietan (SPD) zachęca do poprawy stosunków polsko-niemieckich. Przyznaje on, że Niemcy przez lata popełniły błędy w ocenie Władimira Putina i przy decyzji o budowie Nord Stream 2. Jednocześnie wbił on szpilkę rządowi PiS.

Polska Niemcy Unia Europejska 1
Flagi Polski, Niemiec i Unii Europejskiej. Fot. BiznesAlert.pl

Niemiecki polityk o Polsce, Putinie i Nord Stream 2

Nietan przyznał, że nie martwi się o stosunki niemiecko-polskie, ale jego zdaniem że mogą stać się one jeszcze lepsze niż są teraz. – I to powinno być zachętą dla wszystkich odpowiedzialnych w polityce, czy to w Polsce, czy w Niemczech, do odłożenia na bok taktyki partyjnej czy wewnętrznych uwarunkowań politycznych i podjęcia wysiłku, aby Niemcy i Polska współpracowały ze sobą jak najściślej – powiedział. Dodał on, że wobec zagrożenia ze strony Władimira Putina i Kremla ważne jest, aby Niemcy i Polska współpracowały szczególnie ściśle, zwłaszcza w ramach Unii Europejskiej, ale nie tylko.

Polityk SPD podkreślił, że ważne jest, aby uważnie słuchać swoich przyjaciół i partnerów. – Muszę przyznać, że wielu aktorów niemieckiej polityki zbyt mało uwagi poświęcało uzasadnionym obawom i radom naszych przyjaciół z Polski i krajów bałtyckich i nie słuchało ich dostatecznie uważnie. Popełniliśmy tam błędy. Dlatego mówię: tak, drodzy polscy przyjaciele, mieliście rację w ocenie Władimira Putina i nasza analiza była błędna. Przyznanie się do tego błędu nie jest słabością, jest dla mnie siłą. Z drugiej strony trzeba powiedzieć, że jeśli chodzi o przyjmowanie uchodźców z Syrii, to Niemcy wniosły wielki wkład humanitarny do UE, a nie Polska. Wręcz przeciwnie, koalicja rządząca w Polsce wzbudziła nawet niechęć do muzułmanów. W kwestii praworządności rząd kierowany przez PiS też się mylił. Musiała już skorygować swoją politykę pod naciskiem UE – argumentował.

– Czy powinienem teraz wstać i wskazać palcem Polskę i powiedzieć „tak, popełniliśmy błędy z Nord Stream 2 i Putinem, ale wy popełniłniliście błędy z rządami prawa”? Czy to nas dokądś prowadzi? Czy nie byłoby lepiej przyznać, że wszyscy popełniliśmy błędy? Najważniejszą rzeczą jest to, że uczymy się na swoich błędach. Jeśli więc rząd niemiecki uczy się na swoich błędach, a rząd polski na swoich, to dla mnie jest to coś pozytywnego – mowił Dieter Nietan.

Deutsche Welle/Michał Perzyński