Systemy wyspowe zdominują nowe połączenia elektroenergetyczne do 2030 roku

12 kwietnia 2019, 17:00 Alert
sieci
Fot. Enea

Najnowszy raport Wood Mackenzie, przygotowany we współpracy z Energy 4 Impact wskazuje, że rok 2018 był rekordowy pod względem inwestycji w systemy energetyczne, niewliczane do państwowych systemów elektroenergetycznych, a inwestorzy przeznaczyli na niego 500 milionów dolarów.

Inwestycje w tzw. systemy wyspowe wzrastały na poziomie korporacyjnym od 2014 roku. Przyczyną takiego trendu są przede wszystkim postęp technologiczny oraz modele biznesowe, które ułatwiają budowanie systemów typu off-grid lub mini-grid (małych wersji instalacji off-gridowych). Widoczne jest zjawisko odwrotu inwestorów od centralnych systemów zasilnia energią elektryczną. Może ono na dobre zmienić system elektroenergetyczny poszczególnych krajów i ma zdominować rynek do 2030 roku.

Inwestycje w sieci off-grid w 2018 roku bazowały na kapitale prywatnym. Popularny staje się model biznesowy pay-as-you-go (PAYG). Dla konsumentów PAYG to łatwy sposób na sfinansowanie wydatków kapitałowych, na zakup systemu solarnego i zmniejszenie rachunków za energię. Jest również atrakcyjny dla inwestorów, ponieważ firma z niego korzystająca ma stałe źródło przychodów wraz z odsetkami.

Forbes/Patrycja Rapacka