Do końca tygodnia poznamy konsolidacyjne plany MSP

3 lutego 2015, 10:45 Alert

(Rzeczpospolita/CIRE)

Do końca tygodnia Ministerstwo Skarbu Państwa ma przedstawić szczegóły planu konsolidacji w energetyce, w efekcie którego powstaną dwie grupy energetyczne – donosi “Rzeczpospolita”. 

Według nieoficjalnych informacji podawanych przez dziennik, większościowe pakiety akcji mniejszych grup energetycznych mają zostać wniesione aportem do większych, w efekcie czego na rynku pozostaną dwa podmioty.

Szczegóły tej operacji MSP ma przedstawić jeszcze w tym tygodniu – czytamy w dzienniku.

Jak zwraca uwagę “Rzeczpospolita”, opinie na temat planu ministerstwa są podzielone. Z jednej strony plany MSP są pozytywnie oceniane, ale nie brakuje też przeciwników takiego rozwiązania.

Zwolennicy konsolidacji oceniają, że połączenie grup energetycznych będzie korzystne ze względu na kwestie bezpieczeństwa energetycznego kraju, a także przyczyni się do wzmocnienia potencjału inwestycyjnego połączonych grup oraz pozwoli na optymalizację ich działania i obniżkę kosztów.

Jednak pojawiają się też opinie, że taki proces w związku z potrzebą unifikacji działalności w nowych grupach pociągnie za sobą konieczność poniesienia sporych wydatków.