AlertEnergetykaGaz.

W Dobiegniewie stała pierwsza w regionie stacja regazyfikacji LNG

Ładowanie cysterny w polskim Terminalu LNG fot. Polskie LNG

Ładowanie cysterny w polskim Terminalu LNG fot. Polskie LNG

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) uruchomiła w Dobiegniewie pierwszą w woj. lubuskim stację regazyfikacji skroplonego gazu (LNG). W pierwszej kolejności zasili ona obiekty użyteczności publicznej, w tym szkołę. W przyszłości umożliwi zasilenie w gaz miejskich kotłowni, firm i mieszkańców.

W piątek odbyło się uroczyste uruchomienie stacji, m.in. z udziałem europosłanki Elżbiety Rafalskiej, wojewody lubuskiego Władysława Djczaka, władz samorządowych gminy i przedstawicieli grupy PGNiG. Odpalono symboliczną świeczkę gazową. “Celem PGNiG jest zapewnienie dostępu do gazu ziemnego każdej zainteresowanej rodzinie oraz firmie. Chcemy, by mieli oni wybór, z jakiego źródła energii chcą skorzystać” – powiedział prezes zarządu PGNiG Piotr Woźniak. Dodał, że gaz ziemny to przyjazne środowisku, konkurencyjne cenowo paliwo. “Cieszę się, że w ramach naszego programu inwestycji w sieć gazową Polski oddajemy dziś do użytku kolejną stację LNG w Polsce, a pierwszą w Lubuskim” – zaznaczył Woźniak.

Stacja w Dobiegniewie składa się ze zbiornika o pojemności 37 m sześc., dwóch parownic oraz układu redukcyjno-pomiarowego. Dodatkowo PSG w pierwszym etapie inwestycji wybudowała w tej miejscowości ok. 1,7 kilometra sieci gazowej. Łączny koszt tych inwestycji to 2,8 mln zł. Do stacji skroplony gaz będzie dowożony cysternami z terminala w Świnoujściu. Docelowo w mieście powstanie ok. 8,5 kilometra sieci gazowej.

“Cieszę się, że znika kolejna biała plama (jeśli chodzi o dostęp do gazu – PAP) na mapie województwa lubuskiego. Gmina, której walory krajoznawcze, turystyczne są bezcenne i dla niej takie ekologiczne źródło energii, nowoczesne rozwiązania, innowacyjne rozwiązania są bardzo potrzebne, bo one są takie dalekosiężne. Wystarczą już też na lata” – powiedziała PAP posłanka do PE Elżbieta Rafalska.

Burmistrz Dobiegniewa Sylwia Łaźniewska powiedziała PAP, że to kluczowa inwestycja dla rozwoju gminy. “Po pierwsze, że dbamy o ekologię i chcemy być dostosowani do naszych warunków przyrodniczych, czyli zielonej gminy i uwarunkowań obszarów Natura 2000 i Drawieńskiego Parku Narodowego, ale chcemy przy tym być ekologiczni dla naszych mieszkańców” – zaznaczyła. Dodała, że z gazu mają korzystać zarówno mieszkańcy domów jednorodzinnych, jak i kotłownie wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkie budynki użyteczności publicznej.

Prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Marian Żołyniak podkreślił, że gazyfikacja gminy Dobiegniew to jeden z elementów realizacji Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski, realizowanego od października ubiegłego roku przez PSG. Dodał, dzięki dostępowi do skroplonego gazu z terminala w Świnoujściu i poprzez budowę stacji LNG możliwa jest teraz gazyfikacja rejonów, do których doprowadzenie tradycyjnej sieci gazowej jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

W województwie lubuskim w ramach tego Programu zgazyfikowanych zostanie w sumie sześć gmin, wszystkie poprzez tzw. gazyfikację wyspową, czyli budowę stacji regazyfikacji LNG. Natomiast w całym kraju do końca 2022 r. PSG zamierza umożliwić dostęp do gazu dla 300 gmin budując 77 stacji LNG. Pozwoli to na zwiększenie tzw. stopień gazyfikacji kraju z obecnych ok. 60 do ponad 72 proc. Polska Spółka Gazownictwa to największa Spółka w Grupie Kapitałowej PGNiG. Jest też największym w Europie Operatorem Systemu Dystrybucyjnego Gazu Ziemnego. Zatrudnia 11,5 tys. osób i zarządza ponad 189 tys. km gazociągów, które dostarczają rocznie ponad 11,75 mld metrów sześciennych gazu.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...
OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...

Udostępnij:

Facebook X X X