AlertEnergetykaMotoryzacja

Rząd nie zgadza się z Unią w sprawie dofinansowania elektryków

Cybertruck. Źródło: Tesla

Tesla Cybertruck. Źródło: Tesla.com

Wiceminister Jan Szyszko przekazał, że resort klimatu skłania się do dofinansowania nowych pojazdów elektrycznych, a nie używanych jak zasugerowała Komisja Europejska. Pieniądze będą pochodziły z Krajowego Planu Odbudowy.

Polska Agencja Prasowa (PAP) przekazała odpowiedź Jana Szyszko, wiceministra funduszy i polityki regionalnej, na pytanie o dofinansowanie zakupu używanych elektryków.

– Finalną decyzję w sprawie dopłat z KPO do używanych samochodów elektrycznych podejmie resort klimatu, który skłania się ku ograniczeniu dopłat do takich aut i koncentracji na dopłatach do nowych elektryków – powiedział.

Wiceminister wyjaśnił, że wprowadzenie dopłat do używanych samochodów elektrycznych było pomysłem Komisji Europejskiej. Powiedział, że intencją polskiego rządu jest, aby dopłaty były powszechne, jednocześnie ograniczając się do wsparcia klasy średniej i osób mniej zamożnych. Rząd nie chce by były wykorzystywane przez „klasę wyższą” do zakupu aut luksusowych.

Zdaniem Jana Szyszko uwzględnienie w dofinansowaniu pojazdów jedno lub dwuletnich nie wpłynie na efektywność wsparcia, a spiętrzy biurokrację. Dodatkowo mogą spowodować sprowadzenie do Polski pojazdów elektrycznych gorszej jakości. Intencją polityków jest stymulowanie elektromobilności.

Dopłaty do elektryków będą finansowane z Krajowego Planu Odbudowy. Rząd planuje przeznaczyć na ten cel 373 miliony euro, co przy założeniu pojedynczej dopłaty w kwocie 40 tysięcy złotych pozwoli na dofinansowanie około 40 tysięcy pojazdów.

Polska Agencja Prasowa / Marcin Karwowski

Ruszył bon energetyczny. Wiemy, kto może się ubiegać i jaka jest wysokość dotacji


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

Motoryzacja: kiedyś koło zamachowe niemieckiej gospodarki, dziś – kapeć

Niemiecki przemysł motoryzacyjny, będący filarem tamtejszej gospodarki, przeżywa obecnie trudny okres. Spadająca liczba rejestracji nowych pojazdów, słabnący popyt na samochody...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...

Udostępnij:

Facebook X X X