W Dolnej Odrze powstanie największa elektrownia gazowa w Polsce

30 stycznia 2020, 17:00 Alert
Elektrownia Dolna Odra. Fot.: PGE
Elektrownia Dolna Odra. Fot.: PGE

30 stycznia 2020 roku w Elektrowni Dolna Odra, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy Kapitałowej PGE, został podpisany kontrakt na budowę dwóch nowych bloków energetycznych zasilanych paliwem gazowym o łącznej mocy ok. 1400 MW.

W uroczystości podpisania umowy na budowę dwóch nowoczesnych, wysokosprawnych i  niskoemisyjnych jednostek wytwórczych w Elektrowni Dolna Odra, która odbyła się 30 stycznia 2020 roku, udział wzięli m.in. Andrzej Duda, Prezydent RP, Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, Michał Kurtyka, minister klimatu, Georgette Mosbacher, ambasador USA, a także lokalni parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz firm i instytucji współpracujących z elektrownią, a także pracownicy zakładu. Władze Grupy Kapitałowej PGE reprezentował zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej na czele z prezesem Henrykiem Baranowskim oraz Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Ze strony generalnego wykonawcy kontrakt na budowę podpisał Sławomir Żygowski, prezes General Electric w Polsce, i Krzysztof Figat, prezes Polimex Mostostal.

Wykorzystanie potencjału

Budowa nowych jednostek wytwórczych Elektrowni Dolna Odra o łącznej mocy 1400 MW pozwoli na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu oraz planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe.

To wielki krok w rozwoju i modernizacji polskiej energetyki – powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie uroczystości podpisania kontraktu na budowę dwóch bloków energetycznych na gaz o mocy po 700 MW w Elektrowni Dolna Odra (ZEDO).

Andrzej Duda mówił, że budowa nowych jednostek będzie skokiem technologicznym, ale też skutkiem pewnego procesu, zapoczątkowanego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To on postanowił, że terminal LNG powstanie na Pomorzu Zachodnim – przypomniał. – Te bloki będą miały gwarantowane zasilanie z pełną dywersyfikacją źródeł dostaw. Dostawy gazu będą z różnych kierunków, to stanowi gwarancję, że to paliwo będzie dostarczane – stwierdził prezydent.

Jego zdaniem, budowa nowych źródeł gazowych to także „krok na drodze naszej polityki klimatycznej”. – To ogromne ograniczenie emisji CO2 w stosunku do bloków węglowych, co wpisuje się we współczesną politykę światową i europejską. To dowód, że rzeczywiście realizujemy politykę ochrony klimatu – oświadczył prezydent.

Żeby osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne potrzebujemy zaufanych przyjaciół i sojuszników, a takimi są Stany Zjednoczone i Polska. Dzisiejsze podpisanie kontraktu jest kolejnym krokiem na drodze polskiej strategii dywersyfikowania źródeł energii, a tego typu inwestycje przyczyniają się do tego, żeby nasze kraje pozostawały wolne, dostatnie i bezpieczne. Jestem naprawdę dumna, że mogę być obecna na podpisaniu umowy, która jest świadectwem partnerstwa publiczno-prywatnego, które istnieje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską – mówi Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.

Transformacja energetyczna

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że realizacja tej inwestycji to najlepszym dowód polskich ambicji w nowym rozdziale historii krajowej energetyki. Są to plany inwestycyjne spółek z udziałem skarbu państwa, uwzględniające światowe trendy obowiązujące na rynku energii i ciepła. Ambicją rządu i MAP, którym mam zaszczyt kierować, jest także wzmacnianie potencjału spółek energetycznych tak, aby zapewniały Polakom bezpieczne dostawy prądu i z powodzeniem rywalizowały z firmami w Europie. – powiedział. Jak dodał, nowe bloki Elektrowni Dolna Odra, zasilane gazem, będą gwarantem funkcjonowania zakładu na kolejne lata. – To również pewność miejsc pracy dla załogi i ograniczenie emisyjności, zgodne z rygorystycznymi normami europejskimi – podkreślił. Polska transformacja wymaga wciąż wielkich inwestycji infrastrukturalnych w ramach transformacji energetycznej. Związane są one nie tylko z ramami polityki klimatycznej, ale wynikają z naszego przekonania, że transformacja jest potrzebna, żeby energetyka była jak najmniej uciążliwa dla środowiska i dla ludzi. Cieszę się, że Grupa PGE w praktyce pokazuje czym jest transformacja energetyczna. Nowe bloki gazowe w Dolnej Odrze to nowe życie dla elektrowni – mówi Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział, że ta inwestycja to kolejny etap transformacji polskiej energetyki. Dobrze, że odbywa się ona w zgodzie z trzema hasłami: odpowiedzialność, bezpieczeństwo i modernizacja.

Budowa bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra to kolejny etap transformacji polskiej energetyki, którą można określić trzema hasłami: odpowiedzialność, bezpieczeństwo i modernizacja. Nowe bloki gazowe podniosą bezpieczeństwo energetyczne Polski, obniżą emisje oraz pozwolą integrować odnawialne źródła energii, np. morskie farmy wiatrowe – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu.

W Elektrowni Dolna Odra powstaną dwie jednostki wytwórcze, które będą nie tylko najnowocześniejszymi w Polsce, ale także znajdą się w ścisłej czołówce najbardziej nowoczesnych elektrowni gazowych w Europie. Nowa inwestycja PGE to jeden z kluczowych elementów transformacji Grupy w kierunku niskoemisyjnym.

Nowe bloki gazowo-parowe wyposażone będą w turbiny klasy H. Jednostki tej klasy, w porównaniu do turbin poprzedniej generacji, charakteryzują się przede wszystkim wyższą sprawnością (63 procent w porównaniu z 59-60 procent). Nowe bloki będą się charakteryzować także wysoką elastycznością, co ma istotne znaczenie ze względu na dużą moc zainstalowaną lądowych farm wiatrowych na Pomorzu. Produkcja energii w instalacjach wiatrowych jest zmienna, uzależniona od pogody, dlatego nowe bloki gazowo-parowe w Elektrowni Dolna Odra, będą stanowiły znaczące wsparcie dla stabilizacji systemu elektroenergetycznego. Uruchomienie bloków ma nastąpić do końca 2023 roku.

Inwestycja w Elektrowni Dolna Odra to kolejny dowód na to, że polska energetyka sukcesywnie się zmienia, wychodząc naprzeciw światowym i europejskim megatrendom. To również nasz wkład w zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej na Pomorzu Zachodnim i przygotowanie polskiego systemu energetycznego na dalszy rozwój OZE – w szczególności na realizację ambitnego programu budowy morskich farm wiatrowych, w którym także, jako Grupa PGE, bierzemy udział – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

O inwestycji 

Generalnym wykonawcą dla PGE będzie konsorcjum Polimeksu Mostostalu i General Electric. Inwestycja warta jest blisko pięć miliardów złotych netto. Przedsięwzięcie obejmuje budowę dwóch bloków gazowo-parowych o łącznej mocy ok. 1400 MW. Dwa nowe bloki gazowo-parowe zostaną zbudowane na wydzielonym terenie znajdującym się w sąsiedztwie istniejących bloków Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie. Po rozbudowie, moce zainstalowane w Elektrowni Dolna Odra wzrosną ponad dwukrotnie. Nowe jednostki zostaną ukończone w grudniu 2023 roku.

Bloki, które zostaną wybudowane w Elektrowni Dolna Odra, uzyskały 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2024 roku. Będą spełniały rygorystyczne normy środowiskowe dotyczące emisyjności. Obecnie średnia emisyjność wytwarzania energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosi koło 0,8 tony CO2/MWh. W nowych blokach będzie ona poniżej 0,35 tony CO2/MWh. Uruchomienie nowych bloków pozwoli więc na ograniczenie emisji o ok. 2-3 mln ton CO2 rocznie.

Realizacja tej inwestycji jest zgodna ze światowymi trendami w energetyce, zakładającymi wykorzystanie niskoemisyjnych jednostek wytwórczych, co doskonale wpisuje się w realizację strategii Grupy PGE. Turbiny GE, które będą zainstalowane w Elektrowni Dolna Odra, są zaprojektowane tak, że w przyszłości będą mogły być w stosunkowo prosty sposób dostosowane do spalana gazu z istotną domieszką wodoru. Umożliwi to dalszą redukcję wskaźnika emisyjności CO2 tych jednostek  – powiedział Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Budowa nowych jednostek wytwórczych pozwoli na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu oraz planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe.

Inwestycję w Dolnej Odrze zrealizuje konsorcjum firm w składzie General Electric (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal, które wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną. Wartość tego kontraktu to 3,7 mld zł netto. Zamówienie obejmuje także dodatkowo 12-letnią umowę serwisową o wartości przeszło 1 mld zł netto.

Jako GE Gas Power cieszymy się, że możemy współpracować z PGE i Polimex Mostostal przy inwestycji, dzięki której dostarczymy najnowszą technologię do dwóch nowych bloków gazowo-parowych Elektrowni Dolna Odra. Projekt ten wykorzysta nasze doświadczenie w realizacji inwestycji „pod klucz” i pozwoli na wykorzystanie wiodącej technologii turbin gazowych, wspierając tym samym Polskę na europejskiej drodze transformacji energetycznej. Już od 70 lat GE przyczynia się rozwoju polskiego systemu energetycznego, z radością czekamy na dalszy rozwój tej współpracy – mówił Sławomir Żygowski, prezes zarządu GE w Polsce.

Podpisany dziś kontrakt to nie tylko kolejny ambitny projekt w portfelu Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal. Spółka w tym roku świętuje swoje 75-lecie. Jesteśmy dumni, że mamy swój wkład w budowę „Polski Przyszłości”. Nowe bloki gazowe w Elektrowni Dolna Odra to jedna z najważniejszych i najnowocześniejszych, realizowanych przez Polimex Mostostal inwestycji w kraju. Nasze unikalne wieloletnie doświadczenie w połączeniu z profesjonalnym wsparciem technologicznym GE jest gwarantem, że inwestycja będzie naszym wspólnym sukcesem i kolejną strategiczną jednostką energetyczną w Polsce jaką zbudujemy – dodał Krzysztof Figat, prezes zarządu Polimex Mostostal.

Budowa dwóch nowych bloków gazowych pozwoli na odtworzenie potencjału wytwórczego elektrowni Dolna Odra. Inwestycja w nowoczesne instalacje opalane gazem stanowi gwarancję długoterminowego funkcjonowania elektrowni, która odgrywa kluczową rolę w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym jako jedyny wytwórca systemowy dla północno-zachodniego obszaru Polski. Aktualnie pracuje w niej sześć bloków energetycznych zasilanych węglem kamiennym, które oprócz energii elektrycznej produkują także ciepło dla odbiorców indywidualnych, przemysłowych i komunalnych w Gryfinie. Są one wyposażone w instalacje ograniczające emisje tlenków azotu, siarki i pyłów, a dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii spełniają aktualne normy emisyjne. W ciągu ostatnich 20 lat w Elektrowni Dolna Odra emisja tlenków azotu została zredukowana ponad 7-krotnie, tlenków siarki 32-krotnie, a pyłów aż 50-krotnie. W przyszłości, w ramach uruchomionego w kwietniu 2019 roku programu PV Grupy PGE, na terenach PGE Elektrowni Dolna Odra ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy ok. 100 MW.

PAP/Twitter/Polska Grupa Energetyczna/Bartłomiej Sawicki

Bloki gazowe w Elektrowni Dolna Odra otrzymały umowę mocową