Dostawy gazu rosyjskiego przez Nord Stream i Ukrainę pozostają bez zmian

4 sierpnia 2022, 10:15 Alert

Wolumeny gazu rosyjskiego przesyłanego do Europy gazociągiem Nord Stream 1 i przez Ukrainę nie zmieniły się. Pozostają na zasadniczo takim samym poziomie od kilku dni – informuje Reuters na podstawie danych od operatorów.

Nord Stream AG

Fizyczny przesył gazu z Rosji do Niemiec przez Nord Stream 1 wynosił trzeciego sierpnia 14 413 152 kilowatogodzin na godzinę (kWh/h). Na tym samym poziomie jak w ciągu ostatnich 24 godzin. Średnio jest to taki sam poziom przesyłu jak 27 lipca, kiedy Rosja ograniczyła dostawy przez Nord Stream 1 do zaledwie 20 procent swojej przepustowości.

Z danych ukraińskiego operatora wynika, że dostawy gazu rosyjskiego do Słowacji z Ukrainy przez punkt graniczny Velke Kapusany wyniosły 2 sierpnia około 36,7 mln m sześc. dziennie, minimalnie mniej niż 1 sierpnia, kiedy przesłano 36,8 mln m sześc. gazu. Reutres zwraca uwagę, że tranzyt przez Ukrainę jest obecnie znacznie większy niż dostawy przez Nord Stream 1.

Bardzo niewiele zmieniły się przepływy gazu w kierunku wschodnim gazociągiem Jamał-Europa do Polski z Niemiec – jak wynika z danych operatora Gascade. Przesył wyjściowy w punkcie pomiarowym Mallnow na granicy z Niemcami wynosił 2 283 879 kWh/h w środę ( 3.08.) rano o godzinie 0800-0900 CET.

Teresa Wójcik

Mołdawia musi zapełnić magazyny, żeby nie zostać bez gazu na zimę