Dowódca DGRSZ na święcie podchorążych w Belwederze

30 listopada 2015, 09:16 Bezpieczeństwo
wojskoświętopodchorążych

Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Mirosław Różański uczestniczył w obchodach „Dnia Podchorążego” zorganizowanych w Belwederze w 185. rocznicę wybuchu powstania listopadowego.


– To spotkanie to wielka tradycja spotkań prezydenta RP, żeby pokazać jedność i łączność najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej z młodymi szeregami polskiej armii, z przyszłymi oficerami – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego.

– Witam w 185. rocznicę wybuchu powstania listopadowego. Jednego z trzech wielkich powstań polskich. (…) Powstań, które prowadziły nas do niepodległości – mówił prezydent podczas uroczystości. – Marszałek Józef Piłsudski, Naczelnik Polskiego Państwa, Wódz Naczelny powiedział piękne słowa – „być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo. Zwyciężyć i osiąść na laurach to klęska”. Dziś spotykamy się właśnie dlatego, żeby uczcić pamięć tych, którzy zostali zwyciężeni, ale nie ulegli– podkreślił prezydent.

– Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do odtworzenia tego pięknego święta. Tego wielkiego spotkania prezydenta z podchorążymi – dodał.

Podczas ceremonii Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda odniósł się także do współpracy z ministrem obrony narodowej.

– Chcę byście byli przekonani, że prezydent, razem z ministrem obrony narodowej, jest gotów prowadzić sprawy obrony Rzeczypospolitej, sprawy polskiego wojska w jak najlepszym kierunku. Ten najlepszy kierunek to przede wszystkim wzmacnianie potencjału państwa polskiego. Dążenie do silnego państwa. (…) Państwa, które będzie w stanie pomagać słabym i nie będzie musiało bać się silnych – podkreślił Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych.

Podczas obchodów na dziedzińcu Belwederu wystawiony został przez podchorążych posterunek honorowy, odczytano także Apel Pamięci. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych