Druga edycja programu Mój Prąd ma ruszyć pierwszego lipca 2021 roku

16 marca 2021, 13:30 Alert
Piotr Dziadzio. Podsekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa. Fot. Sejm gov/Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Piotr Dziadzio. Podsekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa. Fot. Sejm gov/Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Ministerstwo klimatu i środowiska planuje uruchomienie drugiej edycji programu Mój Prąd, który zapewnia dotacje do mikroinstalacji OZE. Ma on ruszyć pierwszego lipca 2021 roku.

Piotr Dziadzio, podsekretarz stanu w ministerstwem klimatu i środowiska, główny geolog kraju i pełnomocnik eządu ds. polityki surowcowej państwa powiedział, że resort i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje uruchomienie drugiej edycji programu Mój Prąd. – Druga edycja programu Mój Prąd będzie znacznie szersza, bardziej rozbudowa, która będzie dawała możliwość konsumentów i prosumentów. Będzie ona wprowadzała magazynowanie energii, możliwości korzystania z inteligentnego opomiarowania, inteligentnych liczników, co umożliwili zarządzanie całym systemem energii. Ten projekt wkrótce się pojawi – zaznaczył. Dodał, że ilość prosumentów wynosi już 4 GW mocy. – To duży skok, który wymaga w dalszym ciągu rozwoju systemu zarządzania tą energią poprzez magazynowanie energii czy ładowarki do pojazdów elektrycznych – mówił.

Dodał, że inwestycja rzędu miliarda złotych zwróciła się czterokrotnie i przyczyniła się do rozwoju gospodarki oraz firm.

Pod koniec lutego, ministerstwo klimatu i środowiska w odpowiedzi na interpelację poselską podkreśliło, że uruchomienie trzeciego naboru wniosków zostało zaplanowane na pierwszego lipca 2021 roku. – Obecnie w ministerstwie klimatu i środowiska we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trwają prace uzgodnieniowe, w tym ustalenia przewidywanej wysokości dofinansowania. Wszelkie informacje znajda się w regulaminie naboru – czytamy w odpowiedzi resortu na interpelację poselską.

Bartłomiej Sawicki

Kolejna edycja programu Mój Prąd może ruszyć jeszcze w tym półroczu