AlertEnergetykaEnergia elektryczna

DTEK: Rosja zniszczyła już 40 procent ukraińskiej infrastruktury energetycznej

Flaga Ukrainy. Źródło: freepik

Flaga Ukrainy. Źródło: freepik

Rosjanie swoimi atakami wymierzonymi w infrastrukturę energetyczną porazili już około 40 procent tego typu obiektów na Ukrainie – powiedział dyrektor generalny koncerny DTEK. 

Według Maksima Timczenki, dyrektora generalne DTEK, już 40 procent infrastruktury ukraińskiej zostało trafionych w rosyjskich atakach na infrastrukturę energetyczną. Timczenko wskazał, że celem są głównie instalacje służące przesyłowi energii, a nie same zakłady wytwarzania energii. Głównie atakowane są stacje transformatorowe, linie przesyłowe i inne obiekty, które służą dystrybucji energii.

Celem Rosjan według Timczenki jest uniemożliwienie przesyłu energii elektrycznej pomiędzy obwodami. Motywacją do ataków są porażki wojskowe armii rosyjskiej, która mści się w ten sposób na cywilnych obywatelach Ukrainy.

Dyrektor DTEK wskazał, że obecnie okupowane są cztery elektrownie i ciepłownie ukraińskie – Elektrownia jądrowa w Zaporożu, oraz ciepłownie w Zaporożu (sąsiadujące z elektrownią jądrową), Uglegorsk i Ługańsk. Dodatkowo, uszkodzona jest elektrownia W Ładażynsku w obwodzie winnickim. Łącznie z systemu wypaść miało około 10 GW mocy. 6 GW z elektrowni jądrowej w Zaporożu, elektrownie w Uglegorsku i Zaporożu o mocy 1200 MW każda plus uszkodzenia i wyłączenia innych obiektów. Łącznie z 52 GW mocy zainstalowanej w ukraińskim systemie ubyło 10 GW mocy.

Według Timczenki sytuacja nie jest krytyczna dla systemu, gdyż obecne średnie zapotrzebowanie wynosi ok 11 GW. Zatem do dyspozycji pozostaje ok. 40 GW mocy.

Jak mówi przedstawiciel DTEK, największym obecnie wyzwaniem jest brak odpowiedniego sprzętu wykorzystywanego do naprawy. Głównym problemem jest brak autotransformatorów. Produkcja jednego urządzanie ma trwać od sześciu do dziewięciu miesięcy. Ukraińcy muszą tego typu urządzeń szukać za granicą jako używane.

DTEK/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Ofensywa ukraińska cenna niczym tlen


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X