Duda: Węgry potrzebują unijnych pieniędzy, by uniezależnić się energetycznie od Rosji

17 maja 2022, 19:00 Alert

Węgry potrzebują odblokowania funduszy unijnych na dywersyfikację dostaw energii – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z węgierską prezydent Katalin Novak. Zaoferował on Budapesztowi pomoc w tym zakresie. Węgry blokują wprowadzenie sankcji unijnych na import rosyjskiej ropy, co tłumaczą wysokimi kosztami takiego posunięcia.

Andrzej Duda powiedział na konferencji prasowej, że ma nadzieję, że proponowany nowy pakiet sankcji unijnych wobec Rosji – w tym zakaz importu ropy – zostanie zatwierdzony za zgodą Węgier. Podkreślił też, że rozumie, że Budapeszt jest mocno powiązany z Moskwą, jeśli chodzi o dostawy surowców energetycznych. Węgry z kolei powtarzają, że potrzebują setek milionów euro na modernizację rafinerii i rurociągów, by odejść od rosyjskiej ropy.

Większość innych krajów UE popiera zakaz rosyjskiej ropy w ramach szóstego pakietu sankcji, co ma ukarać Moskwę za prowadzenie wojny z Ukrainą. Do takiej decyzji wymagana jest jednak jednomyślność, a Węgry są najgłośniejszym krytykiem nowych obostrzeń. – Proszę pamiętać, że Węgrom będzie trudno przeprowadzić dywersyfikację, jeśli europejskie fundusze pozostaną zablokowane – powiedział Duda.

– W najlepszym interesie Węgier jest posiadanie wielu źródeł dostaw surowców energetycznych, potrzebujemy tego dla naszej suwerenności. Do tego potrzebujemy funduszy unijnych i prosimy prezydenta Dudę o wsparcie – powiedziała Novak na wspólnej konferencji prasowej z Dudą.

Reuters/Michał Perzyński