Prezydent Andrzej Duda, który od wtorku składa w Szwecji oficjalną wizytę, zapowiedział, że podczas spotkania z premierem Stefanem Loefvenem będzie rozmawiał m.in. na temat Brexitu, sytuacji na Ukrainie i bezpieczeństwa energetycznego, w tym Nord Stream 2.
Do spotkania prezydenta Dudy i premiera Loefvena dojdzie w czwartek rano. „Będziemy rozmawiali o najważniejszych sprawach europejskich, ale w perspektywie globalnej; o kwestiach bezpieczeństwa. Będziemy rozmawiali także o współpracy militarnej” – powiedział Duda w środę polskim dziennikarzom.
Dodał, że o współpracy militarnej rozmawiał także w środę z przedstawicielami szwedzkich firm. „Tutaj też są wspólne pola, na których ta współpraca jest możliwa, i mam nadzieję, że będzie realizowana, ale jutro będę jeszcze na pewno na ten temat rozmawiał z panem premierem” – zaznaczył.
Jak mówił, podczas spotkania z szefem szwedzkiego rządu poruszy kwestie Brexitu, sytuacji na Ukrainie oraz współpracy w ramach NATO, w tym realizacji postanowień szczytu w Warszawie. Zaznaczył, że choć Szwecja nie jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, to blisko z nim współpracuje, a premier Szwecji brał udział w lipcowym szczycie NATO w Warszawie.
Duda zapowiedział, że z premierem Szwecji będzie też dyskutował o bezpieczeństwie energetycznym, w tym inwestycji rosyjskiego Gazpromu w gazociąg Nord Stream 2. „Największe potencjalne zagrożenie ta inwestycja stwarza dla Ukrainy, chociaż dla nas też nie jest obojętna, bo to jest kwestia równowagi energetycznej w Europie, dywersyfikacji dostaw, całościowej polityki energetycznej UE, a wiec i solidarności energetycznej UE” – mówił. Zaznaczył, że inwestycja ta nie jest też obojętna dla ekologii Morza Bałtyckiego, co zarówno dla Szwecji, jak i Polski ma znaczenie.
Podczas spotkania z mediami prezydent podsumował dotychczasowy pobyt w Szwecji. Nawiązał do polsko-szwedzkiego seminarium na temat innowacyjności, w którym wziął udział w środę przed południem. Jak mówił, spotkał się też z przedstawicielami największych szwedzkich firm, które inwestują w Polsce i tworzą miejsca pracy, m.in. z przedstawicielami Ericssona, Saaba i Volvo.
„Rozmawialiśmy o nowoczesnych technologiach, o polskich start-upach, o zaangażowaniu młodych polskich inżynierów w rozwój centrów informacyjnych” – powiedział Duda polskim dziennikarzom.
Jak mówił, od potencjalnych inwestorów, którzy chcą rozwijać działalność w Polsce, usłyszał deklarację, że chcą oni inwestować także w rozwój nowych technologii. „Byli zainteresowani kontaktami z polskimi start-upami. Zresztą przedstawiciele tych start-upów są tutaj ze mną w Szwecji” – powiedział prezydent.
Po południu prezydent odwiedził Ericsson Studio w Kista, dzielnicy Sztokholmu. Ericsson zatrudnia w Polsce około 3 tys. pracowników, ma przedstawicielstwa w 20 miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie i Łodzi.
Odnosząc się do politycznego aspektu swojej wizyty w Szwecji, prezydent zaznaczył, że podczas spotkania z parą królewską i z następczynią tronu księżniczką Wiktorią, do którego doszło w środę wczesnym popołudniem, dyskutowano o kwestiach związanych z ochroną środowiska i o wdrażaniu nowoczesnych technologii w tym zakresie.
Prezydent w środę późnym popołudniem spotkał się też ze spikerem parlamentu (Riksdagu) Urbanem Ahlinem. Duda przypomniał, że Ahlin był w ostatnich dniach w Polsce; odwiedził między innymi przejście graniczne pomiędzy Polską a Ukrainą.
Prezydent zaznaczył, że tematem jego rozmów politycznych w Szwecji jest też Partnerstwo Wschodnie, które było wspólną polsko-szwedzką inicjatywą w Unii Europejskiej.
Według Dudy program ten „w dużej mierze spełnił pokładane w nim nadzieję, jeżeli chodzi o zbliżenie krajów wschodniej części Europy do UE”. „Ale oczywiście trzeba dyskutować o nowych inicjatywach, dlatego że dla nas niezwykle ważne jest, by kraje leżące na Wschód od Polski, Mołdawia, Gruzja, Ukraina, zbliżały się do UE, a nie oddalały” – powiedział.
Zaznaczył, że zostały podpisane umowy stowarzyszeniowe między UE a Ukrainą, Mołdawią i Gruzją, został uruchomiony ruch bezwizowy z Mołdawią. Wyraził nadzieję, że kwestia ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i zniesienia wiz dla Ukraińców też „zostanie domknięta”.
Polska Agencja Prasowa