Wójcik: Przedwyborczy skok przez Atlantyk
24 czerwca odbywa się piąte oficjalne spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Spotkanie obu polityków w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu państw, wspólne oświadczenie prezydentów oraz wspólna konferencja prasowa – to główne punkty dzisiejszej wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.
Wizyty roboczej, bardzo krótkiej, ale szczególnej, bo odbywającej się na kilka dni zaledwie przed wyborami prezydenckimi w Polsce. Goszczący polskiego Prezydenta Donald Trump także ma przed sobą wyborczy sprawdzian, tyle że w listopadzie tego roku.
Niemal w ostatnich minutach przed startem prezydenckiego samolotu z lotniska na krakowskich Balicach Prezydent Duda zapowiedział, że z Prezydentem USA będzie rozmawiał o dwóch grupach kwestii. O bezpieczeństwie militarnym; o jego wzmocnieniu w Polsce i o bezpieczeństwie energetycznym. Druga grupa spraw dotyczy współpracy gospodarczej, współpracy w ramach Trójmorza, bezpieczeństwa telekomunikacyjnego i cyberbezpieczeństwa.
Pogłębić sojusz z USA
Zdaniem Prezydenta Andrzeja Dudy sojusz Polski z USA jest „niezwykle ścisły”. – Moim dążeniem jest, żeby się to pogłębiało, właśnie dlatego udaję się na spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych – mówił. Duda wyraził przekonanie, że będą kolejne amerykańskie inwestycje w naszym kraju, że amerykańska obecność militarna u nas, gwarantująca nam bezpieczeństwo, będzie przekonywała także wielkich amerykańskich inwestorów, że można tu zainwestować, bo jest bezpiecznie przez to, że w Polsce są amerykańscy żołnierze, którzy zapewniają bezpieczeństwo, „jako żołnierze największej i najmocniejszej armii na świecie”.
Szef Gabinetu Prezydenta, minister Krzysztof Szczerski poinformował, że rozmowy mają się zacząć 24 czerwca po godzinie 14 czasu miejscowego. Minister wymienił liczne tematy rozmów: bezpieczeństwo militarne, energetyczne i zdrowotne. A także – inwestycje amerykańskie w Polsce, sprawy rozwoju sieci 5G i połączeń telekomunikacyjnych, oraz realizacji inicjatywy Trójmorza. Krzysztof Szczerski zaznaczył, że ostateczna treść i kształt wspólnego oświadczenia będą zależały od przebiegu rozmów. Oświadczenie będzie podsumowaniem spotkania w cztery oczy i debaty obu delegacji. Zostanie przyjęte dopiero po ich zakończeniu.
Krzysztof Szczerski podkreślał kilkakrotnie, że „Prezydent Duda jedzie do Waszyngtonu załatwiać polskie sprawy”. – Mogę już teraz powiedzieć, że na pewno będą dobre wieści z Waszyngtonu po spotkaniu Prezydentów – stwierdził wczoraj w programie pierwszym Polskiego Radia. Informował również, że do ostatniej chwili trwały międzynarodowe konsultacje w sprawie wizyty Dudy za oceanem, m..in. z Litwą i Ukrainą.
Microsoft zapowiada ogromną inwestycję w Polsce
Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jak do tej pory zawsze nie tylko był dla nas ważny, lecz przede wszystkim przynosił nam dobre efekty. To m.in. dzięki dobrym relacjom ze Stanami Zjednoczonymi jesteśmy dzisiaj członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Te relacje, które mamy dziś, są z całą pewnością najlepsze na przestrzeni długiego okresu ostatnich lat.
Wiadomo już, że amerykańska firma Microsoft zapowiedziała inwestycję w Polsce wartą miliard dolarów w najnowocześniejsze w Europie centrum przetwarzania danych. Są już sygnały, że być może można się spodziewać w Polsce kolejnych inwestycji w zakresie najnowocześniejszych technologii.
Szczególne znaczenie inicjatywy Trójmorza
Bezpośrednio przed wejściem do samolotu Prezydent Duda powiedział: – „Ta wizyta pokazuje jak bardzo silne więzi sojusznicze łączą nas ze Stanami Zjednoczonymi. Cieszę się ogromnie z tego i apeluję także do całej polskiej sceny politycznej: relacje strategiczne ze Stanami Zjednoczonymi zawsze były elementem absolutnego ogólnopolitycznego kompromisu. Trzeba te relacje umacniać i ważne, aby były jak najlepsze. To ma dla naszego bezpieczeństwa i budowania naszej pozycji międzynarodowej „znaczenie fundamentalne.”
Przedstawiciele delegacji do Waszyngtonu podkreślają znaczenie inicjatywy Trójmorza. Silna, dobrze prosperująca i bezpieczna Europa Wschodnia leży w interesie Ameryki, a właśnie inicjatywa Trójmorza ma odegrać wielką rolę w jej wzmacnianiu w ramach skutecznej integracji krajów Unii Europejskiej. Pozwoli Stanom Zjednoczonym zrównoważyć wpływy Chin i Rosji we wrażliwym regionie.
Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że w polskiej delegacji znaleźli się m.in.: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz kpt. Jacek Siewiera, lekarz z Wojskowego Instytutu Medycznego, szef wojskowej misji medycznej, która przebywała niedawno w Chicago. W spotkaniu ma też uczestniczyć ambasador Polski w USA Piotr Wilczek. Będzie w nim brał udział także Krzysztof Szczerski.