Trump: USA będą współpracować przy atomie. Duda: Mam nadzieję, że się uda

12 czerwca 2019, 21:00 Alert
Andrzej Duda Donald Trump
Pary prezydenckie z Polski i USA w Białym Domu. Fot. Kancelaria Prezydenta

Prezydent USA Donald Trump i jego polski odpowiedni Andrzej Duda omówili pogłębienie współpracy między ich krajami w dziedzinie bezpieczeństwa oraz energetyki. Przywódcy wystąpili w Białym Domu.

– Chciałbym z wielką radością przywitać prezydenta Andrzeja Dudę w Białym Domu. Jesteśmy przyjaciółmi. Więzy między Polska a Stanami Zjednoczonymi są silniejsze. Polska i USA są związane nie tylko strategicznym partnerstwem, ale wspólnymi ideami, celami oraz przyjaźnią. – powiedział Donald Trump.

Poinformował, że rozmawiał z Dudą o „ważkich” kwestiach związanych z energetyką, o zależności od jednego dostawcy, która sprawia, ze jeden kraj jest bardziej podatny na wymuszenia. Jego zdaniem projekt Baltic Pipe jest przykładem dywersyfikacji. – W ciągu ostatnich lat Polska sygnowała umowy na 25 mld dolarów z amerykańskimi firmami, zamawiając ponad 6 mld m sześc. amerykańskiego LNG. Nasze kraje podpisały dziś kolejny kontrakt na 2 mld m sześc. za 8 miliardów dolarów – podał.

– Nasze kraje podpisały także umowę dotyczącą współpracy w energetyce atomowej, która poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski i poprawi relacje handlowe. Będziemy dalej pracować na rzecz handlu na zasadach wzajemności – powiedział Trump.

– Dziękujemy za wspólną pracę na rzecz bezpieczeństwa. Polska również wnosi wkład do NATO i jest pośród ośmiu krajów wypełniających zobowiązania, gdy chodzi o wydatki zbrojeniowe, co bardzo doceniamy – dodał. – Chcielibyśmy, by Rosja była naszym przyjacielem, ale niestety Rosja pokazuje znów swoje imperialne oblicze. Nie chcemy być w rosyjskiej strefie wpływów. Cieszę się, że dziś jesteśmy pod względem przede wszystkim politycznym częścią Europy – powiedział Prezydent.

– Dziś prawdziwym sojusznikiem Polski są Stany Zjednoczone. Polska chce budować wspólnotę europejską, ale także euroatlantycką – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.  – Dziękuje Panie Prezydencie za wspaniała współpracę energetyczną, za dostawy LNG. Rozmawialiśmy o tym we wrześniu w 2017 roku w Warszawie w czasie naszego spotkania, że gaz do Polski powinien być dostarczany. Są podpisywane kolejne umowy. Gazowce ze Stanów Zjednoczonych przypływają dziś do Świnoujścia. Ten gaz stał się faktem. Dla nas to oznacza dywersyfikację dostaw, rozwijanie bezpieczeństwa energetycznego, dobry interes.

– Dziękuję także za umowę o współpracy w zakresie energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych. Mam nadzieję, że uda nam się ten program zrealizować z pożytkiem dla środowiska, ochrony klimatu na świecie i rozwoju bezpieczeństwa mojej ojczyzny – powiedział Duda.

BiznesAlert.pl jako pierwszy informował, że Polska i USA podpisały memorandum o współpracy przy cywilnej energetyce jądrowej. Polskę reprezentował w Białym Domu pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, a Stany – sekretarz energii Rick Perry.

Patrycja Rapacka

Polska i USA podpisały memorandum o współpracy w energetyce jądrowej