Duda w Kanadzie. W delegacji są Orlen, PGNiG i KGHM

9 maja 2016, 08:45 Alert
Andrzej Duda

(Polska Agencja Prasowa/Bartłomiej Sawicki/Wojciech Jakóbik)

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę wieczorem czasu lokalnego przybył do Toronto. Podczas czterodniowej wizyty spotka się z premierem Justinem Trudeau i gubernatorem generalnym Kanady Davidem Lloydem Johnstonem. Odwiedzi też miejsca ważne dla Polonii.

Prezydentowi towarzyszy małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Wizyta odbywa się m.in. w związku z lipcowym szczytem NATO w Warszawie. Jednym z tematów dwustronnych spotkań będzie wzmocnienie wschodniej flanki NATO, polityka klimatyczna, relacje gospodarcze, Ukraina – zapowiadał w rozmowie z dziennikarzami prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

– Kanada jest bardzo ważnym, drugim transatlantyckim partnerem sojuszniczym w ramach NATO. Ważne, by Kanada aktywnie uczestniczyła w decyzjach szczytu warszawskiego, także w sensie praktycznym, czyli obecności wojsk kanadyjskich, kanadyjskiego sprzętu bojowego na wschodniej flance – powiedział.

Tematem spotkań będzie także m.in. porozumienie o wolnym handlu UE-Kanada. – Pamiętajmy, że dwie polskie firmy są dużymi inwestorami w Kanadzie – zaznaczył Szczerski. Zapowiedział, że podczas wizyty odbędzie się rozmowa z przedstawicielami KGHM i Orlenu.

Jak podawał BiznesAlert.pl, dzięki przejęciu w zeszłym roku Kicking Horse Energy nowym udziałowcem posiadającym 10,7 proc. udziałów Pieridae Energy została spółka Orlen Upstream Canada, należąca do PKN Orlen. PKN Orlen będący partnerem projektu może także stać się w przyszłości klientem, korzystającym z możliwości eksportowych terminalu Goldboro LNG.

Z kolei KGHM International posiada kopalnię miedzi McCreedy West Mine, którą w zeszłym roku postanowił zamknąć ze względu na niskie ceny surowca powodujące kryzys branży i obniżenie opłacalności wydobycia.

W poniedziałek w Toronto prezydent rozpocznie wizytę od złożenia wieńca pod Pomnikiem Katyńskim. Następnie para prezydencka odwiedzi Polski Cmentarz Wojskowy w miejscowości Niagara-on-the-Lake, gdzie odbędzie się ceremonia przekazania flagi opiekunom polskiego cmentarza.

Prezydent z małżonką odwiedzą w mieście Mississauga polski kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe; zaplanowano wystąpienie prezydenta. Para prezydencka spotka się też z Polonią w Polskim Centrum Kultury im. św. Jana Pawła II.