EnergetykaGaz.

Duda: Współpraca Polska-Katar wykroczy poza dostawy LNG

Prezydent RP z Emirem Kataru. fot. Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent RP z Emirem Kataru. fot. Kancelaria Prezydenta RP

– Katar jest dziś największym dostawcą gazu do gazoportu w Świnoujściu, następuje intensyfikacja współpracy w tym zakresie – podkreślił prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że wizyta emira Kataru w Polsce przełoży się na poszerzenie relacji obu państw również w innych dziedzinach.

W piątek w Warszawie oficjalną wizytę składa emir Kataru szejk Tamim ibn Hamad Al-Thani. Po rozmowach w cztery oczy oraz spotkaniu delegacji prezydent Duda wyraził satysfakcję i radość z powodu tej wizyty.

“Wizyty, która jest (…) wizytą historyczną, stosunki polsko-katarskie, stosunki dyplomatyczne, liczą sobie 28 lat, w ciągu ostatnich, można już powiedzieć 8 lat następuje intensyfikacja, relacji gospodarczych” – powiedział prezydent.

Podkreślił, że “Katar jest dzisiaj największym dostawcą gazu do polskiego gazoportu w Świnoujściu”. “Ta umowa, która została zawarta w roku 2009, w tym roku w marcu doczekała się rozszerzenia i te dostawy na podstawie zawartego w tym roku porozumienia zostaną zwiększone dwukrotnie w stosunku do tego, co było do tej pory, a więc następuje w tym zakresie intensyfikacja współpracy” – powiedział Duda.

Poszerzenie współpracy

Wyraził nadzieję, że wizyta emira Kataru przełoży się “w sposób, bardzo wymierny” na poszerzenie relacji polsko-katarskich. “I to zarówno relacji gospodarczych, jak i relacji kulturalnych, jak i współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia ” – powiedział Duda.

Dodał, że w piątek odbyło się polsko-katarskie forum gospodarcze. “Dyskutowano o różnych formułach współpracy gospodarczej, są prowadzone rozmowy dotyczące współpracy jeżeli chodzi o przemysł produkcji żywności, są prowadzone rozmowy jeżeli chodzi o współpracę w zakresie przemysłu farmaceutycznego” – mówił prezydent. Zaznaczył, że zostały zawarte cztery umowy międzyrządowe, w tym umowa dotyczące szeroko pojętej współpracy gospodarczej.

“Nie będę ukrywał, liczymy również na to, że polskie firmy, przede wszystkim budowlane, będą mogły wziąć udział w wielkim rozwoju inwestycyjnym, jaki jest w tej chwili realizowany w Katarze” – powiedział prezydent Duda.

Jak dodał, rozmowa z emirem Kataru dotyczyła także kwestii związanych z procesami pokojowymi na Bliskim Wschodzie, a także współpracy przemysłów obronnych. “Mam nadzieję, że Katar będzie zainteresowany ofertą polskiego przemysłu zbrojeniowego” – powiedział prezydent.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X