Duńczycy: Popieramy Baltic Pipe. To brakujące ogniwo dla regionu

15 maja 2017, 15:30 Alert
Energinet
GAZTERM 2017, fot. BiznesAlert.pl

W Międzyzdrojach trwa XX konferencja GAZTERM pt.:„Perspektywy dla nowego modelu rynku gazu w regionie Trójmorza”. Portal BiznesAlert.pl jest partnerem strategicznym  wydarzenia.

– Dania zabezpiecza dostawy poprzez import z Morza Północnego oraz z własnego wydobycia. Ma także połączenia z Niemcami. – przypomniał Jeppe Done, Gas Market Director, Energinet. Dania planuje jednak budowę połączenia ze Szwecją i z Polską oraz z Norwegią. Jak powiedział Duńczyk, gazociąg Baltic Pipe ma ogromny potencjał.- Wspieramy ten projekt – podkreślił.

Jak przypomniał Duńczyk, Polska dysponuje już terminalem LNG i dzięki połączeniu z Norwegią możemy stworzyć regionalny hub gazowy. –  Mamy nadzieje, że już wkrótce rozpocznie się procedura Open Season – powiedział Done.

– Rynek w regionie potrzebuje nowych dostaw i infrastruktury dla tworzenie rynku gazu w regionie. Brakującym elementem jest Baltic Pipe. Z duńskiej perspektywy nie potrzebujemy 8-9 mld m3, a potrzebujemy 3 mld m3 z Norwegii – powiedział.

Zastrzegł, że największym koszmarem dla tego projektu jest perspektywa postawienia Baltic i Pipe i późniejszego braku zysków czy oferentów, dlatego też taryfy oraz rynkowe zabezpieczenie są dla Danii bardzo ważne.