AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Dania pomoże Polsce budować OZE

Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope

Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope

Podczas posiedzenia w senacie gościem był duński minister do spraw energii. Zadeklarował, że Dania gotowa jest podzielić się swoimi doświadczeniami w transformacji energetycznej. Minister Lars Aagaard powiedział, że wspólne inwestycje nie tylko rozwiną sektor energetyczny, ale i zapewnią miejsca pracy w Polsce.

W senacie odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Klimatu i Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. Zostało przeprowadzone przez senatorów Waldemara Pawlaka i Stanisław Gawłowskiego, przewodniczących komisji oraz marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Gościem senatu był Lars Aagaard, duński minister klimatu i energii. Tematem posiedzenia była przyszłość energetyki odnawialnej w Polsce. Posiedzenie miało na celu między innymi dialog z podmiotami prywatnymi z sektora OZE.

– Dzisiaj energia odnawialna to nie tylko sprawa polityczna, ale i cywilizacyjna. Budowania naszej cywilizacji, ochrony klimatu i tworzenie perspektyw – powiedział senator Waldemar Pawlak.

Podsekretarz stanu Miłosz Motyka zadeklarował, że kompromis 500 metrów odległości elektrowni wiatrowej od zabudowań jest właściwy.

– Będziemy odblokowywali energetyką wiatrową na lądzie. […] Uważamy, że odległość 500 metrów jest optymalną odległość. Zamiast 10 H zakazów wolę mówić o 10 K. Korzyściach – powiedział podsekretarz stanu Miłosz Motyka.

Dodatkowo zadeklarował, że rząd Donalda Tuska będzie inwestował w magazyny energii, jako niezbędne do stabilnej energetyki opartej na OZE.

Kompromis 500 metrów oznacza minimalną odległość elektrowni wiatrowej od zabudowań. Deklaracja ministra Motyki padła na wspólnym posiedzeniu Komisji Klimatu i Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Do wyzwań stojących przed transformacją energetyczną odniósł się Lars Aagaard, duński minister klimatu i energii. Zadeklarował, że Dania jest gotowa pomóc Polsce poprzez podzielenie się doświadczeniami. Zauważył, że trzeba przygotować się na przesunięcia demograficzne. Migracje ludzi z rejonów opartych na energetyce emisyjnej w rejony gdzie rozbudowuje się energetykę odnawialną.

– Transformacja energetyczna musi postępować szybko, ale być sprawiedliwa dla wszystkich. Nie powinna narażać nikogo na szwank. Zwłaszcza grup bardziej nastawionych na tradycyjne źródła energii – zaznaczył duński minister klimatu i energii.

– Rząd Danii oraz duński sektor komercyjny jest gotów wspierać Polskę w transformacji. W Danii ten proces nie obył się bez błędów, wyciągnęliśmy jednak wnioski i chętnie się nimi podzielimy. […] Chcemy być autentycznym partnerem Polski. Jesteśmy w stanie wyprodukować więcej zielonej energii niż ją skonsumować – dodał Lars Aagaard.

Zadeklarował również, że współpraca Polski i Danii zaowocuje nowymi miejscami miejsc pracy, np. przy morskich farmach wiatrowych.

Janusz Gajowiecki prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, podczas wystąpienie zaznaczył, że w jego opinii droga legislacyjna w przypadku budowy wiatraków jest zbyt długa.

– Proces inwestycyjny, czyli od stworzenia planu ogólnego do uzyskania pozwolenia na budowę to około 7 lat. Dłużej jeżeli zostanie zaskarżony. Gorzej wygląda to z morską energetyką wiatrową – powiedział prezes PSEW.

Wyraził również zdanie, że rząd powinien ustanowić pełnomocnika do spraw morskiej energetyki wiatrowej. Według prezesa PSEW pomoże to przyśpieszyć inwestycje OZE i przeprowadzić sprawniej transformację energetyczną.

Marcin Karwowski

Gibała: Duński monarcha w Polsce, czyli klimat, Baltic Pipe i marynarka?


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X