Gibała: Duński monarcha w Polsce, czyli klimat, Baltic Pipe i marynarka?

26 stycznia 2024, 07:25 Bezpieczeństwo

– Na przełomie stycznia i lutego Polskę odwiedzi król Danii Fryderyk X i będzie to jego pierwsza wizyta zagraniczna. W ostatnich latach polsko-duńskie stosunki polityczne, gospodarcze i energetyczne uległy zacieśnieniu, a Kopenhaga stała się naszym ważnym sojusznikiem politycznym – pisze Mateusz Gibała, współpracownik BiznesAlert.pl.

fot. pixabay.com
  • Po 1989 roku Kopenhaga konsekwentnie popierała integrację Polski ze strukturami świata zachodniego oraz udzielała także pomocy eksperckiej w procesie transformacji.
  • Dania to lider transformacji energetycznej, a współpraca z Polską wniesie istotny wkład w naszą transformację klimatyczną i modernizację systemu energetycznego.
  • W 2021 roku wartość dwustronnych obrotów handlowych wyniosła 242,1 mld euro, a wartość eksportu wyniosła 120,6 mld euro.
  • Agresywne działania Rosji mobilizują, a Polska i Dania współpracują również w zabezpieczeniu gazociągu Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim.

Król Fryderyk X, który niedawno objął tron Danii, wybrał Polskę jako miejsce swojej pierwszej zagranicznej podróży, a jego wizyta w rozpocznie się 31 stycznia i potrwa do 2 lutego. W trakcie tej wizyty, monarcha będzie przewodniczył duńskiej delegacji biznesowej, co podkreśla duże znaczenie tej wizyty dla obu krajów. Delegacja odwiedzi Warszawę oraz Szczecin, gdzie król spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i przedstawicielami rządu.

Kopenhaga i Warszawa trzymają się blisko

Polska i Dania są bliskimi partnerami na forum UE, NATO i w regionie Morza Bałtyckiego. Mimo niewielkiej znajomości naszego kraju w Danii utrzymywał się wizerunek Polski jako kraju stosunkowo bliskiego i europejskiego. Po 1989 roku Kopenhaga konsekwentnie popierała integrację Polski ze strukturami świata zachodniego oraz udzielała także pomocy eksperckiej w procesie transformacji.

Współpraca handlowa między Polską a Danią jest nie tylko ważna dla obu krajów, ale również ma znaczenie dla stabilności i dobrobytu regionu. Wzajemne inwestycje i wymiana handlowa przyczyniają się do tworzenia miejsc pracy, wzrostu gospodarczego i innowacji.

Spora wymiana handlowa

Według najnowszych danych z 2022 roku duński rynek była dla Polski 17 partnerem eksportowym (z udziałem 1,7 procent) i 23 partnerem importowym (z udziałem 1,2 procent), a  dwustronne obroty handlowe między Polską a Danią stale rosną. W 2021 roku wartość dwustronnych obrotów handlowych wyniosła 242,1 mld euro, a wartość eksportu wyniosła 120,6 mld euro.

Najpierw transformacja

Jest to ważne wydarzenie, które z pewnością przyciągnie uwagę mediów. Głównym celem wizyty jest jednak współpraca handlowa. W Polsce Fryderyk X ma przewodniczyć delegacji duńskich przedsiębiorców podczas konferencji poświęconej efektywności energetycznej oraz przyjaznej dla klimatu produkcji rolnej i produkcji biogazu. 

Polska i Dania mają wiele do zyskania na bliższej współpracy w dziedzinie klimatu, gdyż jest kluczowym partnerem Polski we współpracy energetycznej, zarówno w wymiarze dwustronnym jak i regionalnym. Współpraca z Danią wnosi istotny wkład w polską transformację klimatyczną i modernizację systemu energetycznego. Kraj ten jest liderem w dziedzinie zrównoważonej energii i ochrony środowiska, a Polska może skorzystać na duńskim doświadczeniach w tych obszarach.

Oba kraje mogą również współpracować w kwestiach dotyczących ciepłownictwa, odnawialnych źródeł energii czy wykorzystania wodoru i biometanu. Transformacja ciepłownictwa jest priorytetem polskiej administracji publicznej. Współpraca z Danią może przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej oraz rozpowszechnienia produkcji i stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

Współpraca polsko-duńska w dziedzinie klimatu może przyczynić się do realizacji celów klimatyczno-energetycznych na 2030 rok – redukcja emisji gazów cieplarnianych, rozwój odnawialnych źródeł energii oraz poprawa efektywności energetycznej. Zmiany klimatu są wyzwaniem globalnym, wymagającym wspólnej odpowiedzi i skoordynowanych działań. Współpraca Polski z Danią w dziedzinie klimatu może przyczynić się do globalnej walki z tym wyzwaniem. Współpraca może również przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski.

Baltic Pipe umocnił relacje 

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, który przynosi Polsce wiele korzyści, zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju, umożliwiając dostęp do alternatywnych źródeł gazu. Jest kluczowym elementem dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski, co pozwala na zmniejszenie zależności od dostaw gazu z Rosji. Realizacja projektu ma pozytywny wpływ na ceny gazu w Polsce, dzięki możliwości uzyskania dostępu do tańszych źródeł surowca, co przekłada się na niższe ceny energii dla konsumentów. Projekt umożliwia zwiększenie wymiany handlowej i wzrost konkurencyjności krajów regionu.

Co ważne, ewentualne nadwyżki surowca Polska będzie mogła eksportować do naszych sąsiadów  np. do Czech, Ukrainy, Słowacji i Litwy. Dlatego gazociąg jest strategicznym projektem dla Polski, który przynosi wiele korzyści zarówno pod względem bezpieczeństwa energetycznego jak i ekonomicznym.

Strach przed Rosją łączy

Bałtyk może stać się miejscem prowadzenia różnego rodzaju prowokacji polityczno-militarnych ze strony Rosji. Skuteczna marynarka wojenna dzięki swoim możliwościom jest w stanie wywierać presję na przeciwnika podczas tzw. „wojny hybrydowej” oraz stanowić ważny element odstraszania.

Polska potrzebuje pilnego wzmocnienia Marynarki Wojennej, między innymi o okręty podwodne. Wzmocnienie Marynarki Wojennej jest kluczowe dla bezpieczeństwa kraju, zwłaszcza w kontekście potencjalnych zagrożeń związanych z Baltic Pipe – mając na uwadze ostatnie wydarzenia w rejonie Zatoki Fińskiej.

Podsumowując, wybór Polski jako pierwszą podróż zagraniczną duńskiego monarchy ma wymiar symboliczny, ale też jest dowodem, że w ostatnich latach Kopenhagę i Warszawę połączyło wiele obszarów, a duńskie doświadczenie w dziedzinie polityki klimatycznej i transformacji jest nie do przecenienia.

Gibała: Polaris, czyli ucieczka Polski do przodu pod rękę z Norwegią