AlertWszystko

Dyrektor Rosnieftu przewiduje powrót do wysokich cen ropy i życzy USA spowolnienia gospodarczego

Igor Sieczin

(Reuters/TASS/Teresa Wójcik)

Na konferencji Financial Times Commodities w Singapurze szef Rosnieftu Igor Sieczin ocenił, że spadek cen ropy jest spowodowany niestabilnym poziomem wzrostu gospodarczego w USA („byłby lepiej, gdyby wzrost w USA był zerowy, ale przez powiedzmy dwa lata” – podkreślił) oraz spowolnieniem wzrostu w państwach BRICS.

Do tego dochodzi kryzys w Unii Europejskiej, rosnący problem zadłużenia Grecji i państw peryferyjnych. Te niekorzystne trendy to główne przyczyny spadku zużycia ropy naftowej w świecie, ponieważ spada popyt na ropę. Jednak – podkreślił Rosjanin – ceny ropy w najbliższych latach wzrosną do poziomu zapewniającego zwrot z inwestycji w wydobycie tego surowca.

Zdaniem Sieczina cena 70 dol. za baryłkę to minimum dla opłacalności inwestycji w nowe złoża. Ale nawet cena 110 dol. za baryłkę jest wciąż zbyt niska, aby wydobycie ropy było odpowiednio opłacalne. „Jednakże jest duże prawdopodobieństwo, że już w bieżącym cyklu inwestycyjnym na świecie, czyli za dwa – trzy lata, ceny ropy powrócą do poziomu gwarantującego rentowność inwestycji” – powiedział prezes Rosnieftu.
Rosjanin skrytykował „nerwową reakcję niektórych krajów OPEC”, które odmówiły ograniczenia produkcji, a zwiększają produkcję.

Stwierdził, że „złoty wiek ” OPEC to przeszłość, skończył się stabilizujący wpływ kartelu na rynek ropy, nasiliły się sprzeczności między krajami członkowskimi. Sieczin powiedział też, że obawy o gwałtowny wzrost podaży po wejściu na rynek irańskiej ropy po zniesieniu sankcji są mocno przesadzone, podobnie jak prognozowany spadek popytu ze względu na spowolnienie chińskiej gospodarki. Argumentował, że wzrost produkcji w Iranie wymaga dużych inwestycji, a „spowolnienie w Chinach jest do szybkiego opanowania przez mądrą politykę Pekinu”. Reasumując szef Rosnieftu wnioskował, że światowy popyt na ropę będzie wzrastać do końca dekady o 2 proc. rocznie.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X