Dzięki gazoportowi znów tanieje gaz na Litwie

7 listopada 2016, 06:45 Alert
FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta
FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta

Litewska spółka dostaw gazu Lietuvos Duju Tiekimas (LDT), należąca do grupy „Lietuvos energija“, już po raz drugi zmniejszyła ceny na gaz dla klientów biznesowych. Średnio o jedną piątą mniejsza cena będzie obowiązywała od września do końca roku.

Wcześniej spółka nabywała gaz od jedynego rosyjskiego Gazpromu – jednak w tym roku zaczęto nabywać gaz od norweskiego Statoilu. W marcu b.r. LDT już zmniejszyła o 16 proc. cenę na gaz dla klientów biznesowych. Średnia cena gazu dla klientów biznesowych w pierwszym półroczu 2016 r. była o 23 proc. mniejsza niż w pierwszym półroczu 2015 r., a cena końcowa przy oszacowaniu cen usług za infrastrukturę – mniejsza średnio o 12 proc. W skutek tego klienci biznesowi LDT w pierwszym półroczu b. r. zaoszczędzili 10 mln euro. Od 1 lipca b.r. taryfa za gaz dla gospodarstw domowych zmniejszyły się o średnio 11 proc.

Litwa sprowadza gaz przez gazociąg z Rosji a także w formie skroplonej z Norwegii, przy wykorzystaniu terminalu LNG w Kłajpedzie. Dzięki temu obiektowi zdołała już po raz kolejny obniżyć ceny gazu dla swoich odbiorców.

Ambasada Litwy