Polska i Niemcy mogą odegrać bardzo istotną rolę w trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Unia Europejska – powiedziała premier Beata Szydło w czwartek, w przeddzień wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie.
Szefowa polskiego rządu zaprosiła niemiecką kanclerz do udziału w dzisiejszym spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej poświęconym przygotowaniom do nieformalnego szczytu UE poświęconego Brexitowi, który ma się odbyć 16 września w Bratysławie. Polska przewodniczy obecnie pracom V4.
„Mamy poczucie wspólnej odpowiedzialności za sprawy w Europie – Polska i Niemcy są tym państwami, które mogą w tej chwili odegrać bardzo istotną rolę” – powiedziała Beata Szydło na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
Poinformowała także, że dzisiejsza wizyta Angeli Merkel składa się z dwóch części. „Najpierw ja spotkam się w cztery oczy z panią kanclerz, potem będziemy rozmawiać w formacie V4” – zapowiedziała podkreślając, że w czasie dwustronnych rozmów do omówienia jest wiele ważnych kwestii.
„Niemcy są naszym ważnym sąsiadem, zarówno jeśli chodzi o sprawy związane z gospodarką, jak i bezpieczeństwem. Nie ukrywamy, że w tej chwili, w trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Europa, w czasie kryzysu migracyjnego i w związku z Brexitem, jest to też nasz ważny partner do podejmowania wyzwań, które stoją w tej chwili przed Unią Europejską, reformowania UE” – przyznała Szydło. Dodała, że tematem rozmów będą również kwestie bezpieczeństwa oraz sytuacja na Ukrainie.
Szefowa polskiego rządu zapowiedziała ponadto, że w rozmowie z Merkel poruszy sprawę odbierania dzieci polskim rodzinom przez władze niemieckie. „Będę chciała (…) poprosić panią kanclerz, by przyjrzała się, w jaki sposób instytucje niemieckie mogą działać, by polskie rodziny nie były tak krzywdzone” – powiedziała Szydło.
Niemiecki sąd rodzinny w Kirchheim unter Teck (Badenia-Wirtembergia) nakazał w środę oddać polskiej matce noworodka zabranego jej na polecenie Jugendamtu (urzędu ds. młodzieży) na początku sierpnia. Dziecko odebrane polskiej matce trzy dni po urodzeniu umieszczono w rodzinie zastępczej. Powodem była zła sytuacja materialna rodziny. W środę jednak, wyrokiem sądu, dziecko zostało Polce zwrócone.
V4 z udziałem Merkel o Brexicie
W drugiej części wizyty niemieckiej kanclerz w Warszawie, czyli na spotkaniu szefów rządów Polski, Słowacji, Czech i Węgier, poruszona zostanie, według premier Szydło, kwestia Brexitu i nieformalnego spotkania unijnych przywódców w tej sprawie w Bratysławie. Premier zapowiedziała, że zostaną przedstawione propozycje Grupy Wyszehradzkiej. „Chcemy też usłyszeć od pani kanclerz, jaka jest jej propozycja do dyskusji” – podkreśliła Szydło.
Również w ocenie wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego komunikacja między Warszawą a Berlinem jest jednym z kluczowych warunków stabilizacji europejskiego projektu i wyjścia z obecnego kryzysu. Jego zdaniem nieformalny szczyt w Bratysławie wymaga dobrego przygotowania do zasadniczej debaty o przyszłości UE po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. „Będzie to debata i zadanie przywódców państw. Chcemy, by głos Polski i Europy Środkowej był podmiotowy w tej debacie” – powiedział tydzień temu minister ds. europejskich. Szefowie rządów państw V4 ustalili na lipcowym szczycie w Warszawie, że Grupa Wyszehradzka przedstawi własną propozycję reformy UE.
Szymański zapowiadał w miniony piątek, że rozmowy w Warszawie będą dotyczyły „politycznej roli szczytu bratysławskiego, dalszego planu działań, komunikacji i metod pracy UE w przyszłości”. „Polska stoi na stanowisku, że UE powinna skupić się na inicjatywach, które łączą państwa członkowskie, które nie wprowadzają napięć”, a także „porzucić inicjatywy, które dzielą, skoncentrować się na inicjatywach, które ewidentnie łączą, w szczególności na tych, które mogą być atrakcyjne dla obywateli: na bezpieczeństwie oraz na wzroście gospodarczym” – dodał wiceszef MSZ.
Źródło: EurAcitv.pl