EBOiR powraca do finansowania energetyki wiatrowej w Polsce

6 maja 2019, 14:45 Alert
Wiatraki

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przekaże w formie pożyczki ponad 200 mln złotych na budowę kolejnej lądowej farmy wiatrowej w Polsce. To pierwsza tego typu inwestycja EBOiR w ramach powrotu do finansowania OZE w Polsce przez tę instytucję.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) zapowiedział w kwietniu, że po zwrocie polskiego rządu w stronę wspierania rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii odblokuje na niego środki w kolejnych latach.

EBOiR wesprze odwilż OZE w Polsce

W swoim pierwszym projekcie w zakresie energii odnawialnej w Polsce w ciągu trzech lat, EBOiR wesprze w formie kredytu budowę lądowej farmy wiatrowej Potęgowo, o mocy 220 MW. Wysokość wsparcia wyniesie do 209 mln złotych. Elektrownia wiatrowa będzie zlokalizowana w północno-wschodniej Polsce, a jej operatorem ma być Potęgowo Mashav Sp. z o. o, a więc spółka celowa utworzona w Polsce. Z kolei jej większościowym udziałowcem jest Israel Infrastructure Fund. Łączny koszt inwestycji to 1,25 mld zł. – Farma wiatrowa znacząco przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, eliminując 480 000 ton emisji CO2 rocznie – wylicza EBOiR. Projekt wygrał aukcję na dostawę energii elektrycznej w ramach listopadowych aukcji OZE w 2018 roku.

Powrót EBOiR do finansowania odnawialnych źródeł energii w Polsce stał się możliwy dzięki nowemu mechanizmowi wsparcia OZE. Projekt będzie pierwszą na tak dużą skalę lądową farmą wiatrową, finansowaną w ramach nowego mechanizmu wsparcia.

Głównym jego celem jest umożliwienie Polsce zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Obecnie nasz kraj pozostaje uzależniony od węgla w prawie 80 procentach, jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej, Redukcja tego uzależnienia stanowi poważne wyzwanie. Wszystkie państwa członkowskie UE zobowiązały się do pozyskania co najmniej 32 procent udziału OZE w końcowym do 2030 roku.

Harry Boyd-Carpenter, dyrektor pionu energetycznego w EBOiR, powiedział, że to przełomowy projekt, który stanowi punkt zwrotny dla polskiego sektora energetycznego. – Odnawialne źródła energii są teraz podstawą europejskiego sektora energetycznego. W tym kontekście polska polityka energetyczna przewiduje stopniowe przechodzenie z węgla na odnawialne źródła energii. Ponadto energia odnawialna nie jest tylko sposobem na unikanie emisji dwutlenku węgla, ale także źródłem energii, które nie szkodzi jakości powietrza, nie wymaga importu energii i jest bardzo przystępne- czytamy w komunikacie banku.

EBOiR/Reuters/Bartłomiej Sawicki