Egipt porozumiał się z BP w kwestii dostaw LNG

23 czerwca 2015, 10:32 Alert

(Reuters/Patrycja Rapacka)

Tankowiec LNG firmy Qatargas

Koncern BP porozumiał się ostatecznie z władzami Egiptu odnośnie dostaw skroplonego gazu. Ostateczna umowa określa warunki transportu gazu w 2015 i 2016 roku. Media podkreślają, że w początkowej fazie negocjacji, propozycje obejmowały o wiele większe dostawy niż te zawarte w ostatecznej umowie. Kwestią sporną była cena transportu jak i niewyjaśnione opóźnienia w dostawach.

BP ma dostarczyć 16 ładunków dla państwowej spółki Egyptian Gas Holding Company (EGAS). Pierwotnie zakładano 21 dostaw LNG.

Egipskie plany importu LNG stanowiły część dużego przetargu, który realizowano w styczniu 2015 roku. W toku wcześniejszych ustaleń spółce BP przyznano monopol na dostawy około 70 ładunków LNG o wartości 2,2 miliardów dolarów.

Styczniowy przetarg wygrała spółka Trafigura, która zobowiązała się do zrealizowania 33 dostaw, Vitol (9 ładunków) oraz Noble Group (7 ładunków). 21 ładunków LNG ma dostarczyć BP. – Podpisaliśmy z BP umowę na 16 ładunków LNG, które mają być zrealizowanie w okresie od 2015 do 2016 roku – poinformował prezes spółki państwowej EGAS.

Przedstawicieli strony egipskiej oraz koncern BP ucinają pogłoski na temat nieporozumień między stronami i nie chcą komentować ostatnich problemów.