EnergetykaGaz.

Eide: Gassco rozbuduje na czas system dla Baltic Pipe

PGNiG to aktywny gracz na norweskim szelfie, ma pozytywny wkład w rozwój wydobycia – powiedział PAP wiceprezes norweskiego operatora przesyłowego gazu Gassco, Sten Arve Eide. Zapewnił jednocześnie, że Gassco rozbuduje na czas system dla Baltic Pipe.

“PGNiG jest aktywnym graczem na Szelfie, energicznym zwłaszcza w zdobywaniu nowych pół wydobywczych’ – ocenił Eide. ‘Mamy z polską spółką dobre i profesjonalne relacje” – dodał.

“Uważamy, że zarówno kadra zarządzająca, jak i sama firma są profesjonalne, mają pozytywny wkład w rozwój Norweskiego Szelfu Kontynentalnego” – podkreślił.

Sten Arve Eide zapewnił jednocześnie, że w związku z planami PGNiG wzrostu aktywności i zwiększenia wydobycia, w norweskim systemie przesyłowym jest dość miejsca na te działania. “Infrastruktura, jako taka, jest już gotowa na planowany wzrost aktywności polskiej spółki” – podkreślił. Wskazał także, że tzw. wpinka (tie-in), czyli planowane połączenie gazociągu Europipe 2 z duńskim systemem przesyłowym będzie gotowa na czas, czyli na jesieni 2022 r. Za pomocą właśnie tego połączenia gaz z norweskich złóż popłynie do systemu Baltic Pipe, czyli przez Danię do Polski.

Wiceprezes Gassco podkreślił, że spółka operuje systemem przesyłowym na podstawie norweskich regulacji, które są zgodne co do zasady z europejską dyrektywą gazową, m.in. w pełni stosuje regułę TPA, czyli dostępu do infrastruktury przez strony trzecie. Taryfy są zatwierdzane przez ministerstwo ropy i energii zgodnie z istniejącymi wymogami oraz publikowane.

Na Norweskim Szelfie Kontynentalnym spółka PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 26 koncesjach poszukiwawczych i wydobywczych. Zgodnie ze strategią Grupa PGNiG planuje zwiększyć wydobycie gazu ze złóż w Norwegii do 2,5 mld metrów sześciennych rocznie po 2022 roku.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X