Według danych Global Carbon Project na świecie nie uda się utrzymać emisji dwutlenku węgla na poziomie z ostatnich trzech lat. Zdaniem ekspertów organizacji do końca roku emisja CO2 związana z produkcją energii z paliw kopalnych wzrośnie o ok. 2 proc.
Chiny i Indie zwiększają emisję
Jak wynika z wyliczeń Global Carbon Project od 2012 roku na całym świecie wskaźniki produkcji energii z odnawialnych źródeł rosną o 14 % rocznie. W tym samym czasie odnotowano znaczący wzrost emisji CO2, powstałego w wyniku spalania ropy i gazu ziemnego. W 2017 roku emisja dwutlenku węgla w Chinach i Indiach wzrosła odpowiednio o 3,5 oraz 2 %. Natomiast w Stanach Zjednoczonych i Europie spadła o 0,4 oraz 0,2 proc.
41 Gigaton
Według szacunków uczonych, do końca 2017 roku do atmosfery trafi ok. 41 gigaton CO2. Jeżeli w ciągu najbliższych 20 – 30 lat wskaźnik emisji pozostanie na tym poziomie, ludzkości nie uda się zrealizować głównego celu, jakim jest ochrona klimatu oraz utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie mniejszym niż 2 oC w stosunku do epoki przedindustrialnej.
COP 23
Od 6 do 17 listopada w Bonn odbywa się 23. Konferencja Klimatyczna ONZ (COP23), w której udział bierze 25 tys. delegatów z ponad 190 krajów. W jej trakcie delegaci omówią konkretny plan realizacji podpisanego w 2015 roku w Paryżu porozumienia klimatycznego.
Delfi.ee/Piotr Stępiński