Ekolodzy domagają się przejrzystości Nord Stream 2

26 maja 2017, 11:00 Alert
Nord Stream
Nord Stream AG

Greenpeace Russia oraz WWF zwróciły się do rosyjskiego ministra zasobów naturalnych i ekologii Sergieja Donskoja z żądaniem przeniesienia terminu publicznych wysłuchań dotyczących oddziaływania na środowisko projektu budowy gazociągu Nord Stream 2.

Zdaniem ekologów mimo że na początku kwietnia na stornie resortu pojawiła się informacja o dacie i miejscu wysłuchań ale do tej pory brakuje pełnych informacji na ich temat. Wysłuchania są zaplanowane na 1 czerwca w miejscowości Kingisepp (obwód leningradzki). Jak zaznaczyło ministerstwo o dokładnym adresie poinformuje w późniejszym terminie.

– Mimo, że do 1 czerwca pozostał niecały tydzień to do tej pory nie opublikowano żadnej informacji o miejscu i czasie wysłuchań – informują ekolodzy.

W skierowanym do ministra zasobów naturalnych liście ekolodzy stwierdzili, że ,,publiczne wysłuchania powinny się odbywać zgodnie z oceną oddziaływania na środowisko, która wskazuje obowiązek do informowania i uczestnictwa na wszystkich etapach oceny, a publikacja informacji na temat ich daty i miejsca powinny zostać ogłoszone nie poźniej niż na 30 dni przed ich przeprowadzeniem w obiektach federalnej władzy wykonawczej”.

Przypomnijmy, że 7 kwietnia rosyjskich resort zasobów naturalnych przesyłało do osób kontaktowych przedstawicieli stron konwencji Espoo w Danii, Niemczech, Łotwie, Litwie, Polsce, Estonii, Szwecji i Finlandii opracowaną przez spółkę Nord Stream 2 AG dokumentację dotyczącą oceny oddziaływania na środowisko gazociągu Nord Stream 2. Dokumentacja została wysłana zgodnie z artykułem 4. i 5. Konwencji Espoo.

Jak wynika z opublikowanego 886-stronicowego dokumentu główne prace budowlane przy Nord Stream 2, które mogą potencjalnie oddziaływać na środowisko w państwach sąsiednich będą odbywały się na wystarczającej odległości od wyłącznych stref ekonomicznych Niemiec, Danii, Szwecji, Litwy, Łotwy i Polski, przez co nie zidentyfikowano znaczących zagrożeń transgranicznych.

W odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl Ministerstwo Środowiska potwierdziło, że otrzymało od strony rosyjskiej informację o udostępnieniu dokumentacji w sprawie oceny oddziaływania na środowisko (Raportu Espoo) Nord Stream 2 do „zaopiniowania przez społeczeństwo i organy w Polsce”. Według zapewnień resortu Polska udzieli Rosji odpowiedzi do końca czerwca.

Kommiersant/Piotr Stępiński

Jakóbik: Nord Stream 2 jest niezgodny z prawem. Ekolodzy ujawniają fakty