Ekolodzy domagają się przejrzystości Nord Stream 2

26 maja 2017, 11:00 Alert

Greenpeace Russia oraz WWF zwróciły się do rosyjskiego ministra zasobów naturalnych i ekologii Sergieja Donskoja z żądaniem przeniesienia terminu publicznych wysłuchań dotyczących oddziaływania na środowisko projektu budowy gazociągu Nord Stream 2.

Nord Stream AG

Zdaniem ekologów mimo że na początku kwietnia na stornie resortu pojawiła się informacja o dacie i miejscu wysłuchań ale do tej pory brakuje pełnych informacji na ich temat. Wysłuchania są zaplanowane na 1 czerwca w miejscowości Kingisepp (obwód leningradzki). Jak zaznaczyło ministerstwo o dokładnym adresie poinformuje w późniejszym terminie.

– Mimo, że do 1 czerwca pozostał niecały tydzień to do tej pory nie opublikowano żadnej informacji o miejscu i czasie wysłuchań – informują ekolodzy.

W skierowanym do ministra zasobów naturalnych liście ekolodzy stwierdzili, że ,,publiczne wysłuchania powinny się odbywać zgodnie z oceną oddziaływania na środowisko, która wskazuje obowiązek do informowania i uczestnictwa na wszystkich etapach oceny, a publikacja informacji na temat ich daty i miejsca powinny zostać ogłoszone nie poźniej niż na 30 dni przed ich przeprowadzeniem w obiektach federalnej władzy wykonawczej”.

Przypomnijmy, że 7 kwietnia rosyjskich resort zasobów naturalnych przesyłało do osób kontaktowych przedstawicieli stron konwencji Espoo w Danii, Niemczech, Łotwie, Litwie, Polsce, Estonii, Szwecji i Finlandii opracowaną przez spółkę Nord Stream 2 AG dokumentację dotyczącą oceny oddziaływania na środowisko gazociągu Nord Stream 2. Dokumentacja została wysłana zgodnie z artykułem 4. i 5. Konwencji Espoo.

Jak wynika z opublikowanego 886-stronicowego dokumentu główne prace budowlane przy Nord Stream 2, które mogą potencjalnie oddziaływać na środowisko w państwach sąsiednich będą odbywały się na wystarczającej odległości od wyłącznych stref ekonomicznych Niemiec, Danii, Szwecji, Litwy, Łotwy i Polski, przez co nie zidentyfikowano znaczących zagrożeń transgranicznych.

W odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl Ministerstwo Środowiska potwierdziło, że otrzymało od strony rosyjskiej informację o udostępnieniu dokumentacji w sprawie oceny oddziaływania na środowisko (Raportu Espoo) Nord Stream 2 do „zaopiniowania przez społeczeństwo i organy w Polsce”. Według zapewnień resortu Polska udzieli Rosji odpowiedzi do końca czerwca.

Kommiersant/Piotr Stępiński

Jakóbik: Nord Stream 2 jest niezgodny z prawem. Ekolodzy ujawniają fakty