Eksplozja gazociągu. Turcja prosi Gazprom o pomoc

28 października 2016, 14:24 Alert

Transport irańskiego gazu do Turcji został wstrzymany po eksplozji gazociągu we wschodniej Turcji – poinformowali w piątek przedstawiciele Iranu. Rosyjski Gazprom podał, że w związku z tym strona turecka zwróciła się o zwiększenie dostaw surowca. „Przepływ irańskiego gazu do Turcji został tymczasowo wstrzymany z powodu ataku przeprowadzonego przez niektóre grupy opozycyjne wewnątrz Turcji w czwartek po południu” – powiedział półoficjalnej irańskiej agencji Tasnim przedstawiciel irańskiego MSW.

Także w piątek rosyjski koncern Gazprom poinformował, że zamówienie Turcji na gaz „wzrosło o 9,3 proc. do 82,1 mln metrów sześciennych gazu na dobę”. „Gazprom tak jak i we wcześniejszych podobnych przypadkach wypełni zamówienie i zapewni Turcji dodatkowe dostawy gazu” – napisano w komunikacie.

fot. Gazprom

Turcja to drugi po Niemczech zagraniczny rynek Gazpromu. W 2015 roku rosyjski koncern wyeksportował do Turcji 27 mld metrów sześciennych gazu; w bieżącym roku szacuje się, że będzie to 24,5 mld metrów sześciennych – precyzuje agencja TASS.
W Turcji często dochodzi do sabotażu na gazociągach prowadzących do kraju z Iranu i Iraku, gdzie stacjonują bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Dwuletni rozejm między PKK a Ankarą załamał się w lipcu 2015 roku, doprowadzając do ponownego wybuchu walk między tureckimi siłami bezpieczeństwa a kurdyjskimi separatystami. PKK uważana jest za organizację terrorystyczną przez Turcję, USA i Unię Europejską.

Polska Agencja Prasowa