AlertCiepłownictwoEnergetykaŚrodowisko

Było śmiecisko będzie teren sportowy

Składowisko odpadów paleniskowych Zawady przy Elektrowni Siekierki otrzyma drugie życie. Na ten cel przeznaczono ponad 11 milionów złotych Na jego miejscu powstanie teren rekreacyjno sportowy.

Składowisko odpadów paleniskowych służyło do składania popiołu i żużli produkowanych przez Elektrociepłownie Siekierki. Rozpoczęła swoją działalność w latach 60. I znajduje się na nim 3 887 600 Mg (ton) odpadów. Podstawą prac rekultywacyjnych jest kontrakt podpisany między PGNiG Termika  i firmą Eurokopt. Podpisano go 15 marca 2018 roku. Proces zakończono 23 grudnia 2022 roku i w jego rezultacie przywrócono 34,5 hektarów terenów zielonych.

– Na rekultywację składowiska Zawady przeznaczono już 11 234 555 zł. Jesteśmy przekonani, że nasze zaangażowanie w procesy ekologiczne jest ważnym  krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju, a nasza firma pozostaje pionierem w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań środowiskowych – powiedział prezes PGNiG Termika.

Rekultywacja, w przypadku składowiska odpadów paleniskowych składa się z pięciu etapów:

  1. Uformowanie skarp zgodnie z zaprojektowanym nachyleniem.
  2. Przykrycie warstwą mineralną o miąższości 40 cm całej powierzchni składowiska.
  3. Ułożenie warstwy humusowej (gleby) o miąższości 20 cm na powierzchni składowiska.
  4. Obsiew okrywy rekultywacyjnej odpowiednio dobraną roślinnością zadarniającą.
  5. Systematyczna pielęgnacja roślinności.

Sama rekultywacja polega na przywróceniu terenom wartości użytkowych. Uzyskuje się to między innymi poprzez jego właściwe ukształtowanie, poprawienie zarówno właściwości chemicznych jak i fizycznych czy odtworzeniu gleby. Teren ma służyć celom rekracyjno-sportowym, co określono w Miejscowym Planie Zagospodarowania Terenu.

Kolejnym etapem ma być rekultywacja terenów magazynowych jak i infrastruktury. Cały proces jest możliwy dzięki budowie Zakładu Separacji Popiołów w Elektrociepłowni Siekierki, trafia tam około 80 procent popiołów konwencjonalnych z elektrociepłowni. Odpad powraca ponownie do obiegu jako produkt m.in. stosowny w produkcji cementu, betonu czy prefabrykantów lub jako HiCarbon używany jako paliwo.

PGNiG Termika / Marcin Karwowski


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X