PGNiG Termika: Budowa nowego bloku Elektrociepłowni Żerań na półmetku

17 kwietnia 2019, 15:30 Alert

-Najnowocześniejsza jednostka gazowo-parowa w Polsce już w przyszłym roku ogrzeje mieszkańców Warszawy. Dzięki niej EC Żerań będzie mógł produkować 4 TWh energii elektrycznej i 1,9 TWh energii cieplnej – podkreśla spółka w komunikacie. 

PGNiG Termika: Budowa nowego bloku Elektrociepłowni Żerań na półmetku Fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński
PGNiG Termika: Budowa nowego bloku Elektrociepłowni Żerań na półmetku Fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński

– Chciałbym podkreślić, że budowa bloku gazowo-parowego oraz nowej kotłowni w wymierny sposób przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców Warszawy i okolic. Inwestycja sprawi, że wyeksploatowane kotły węglowe zostaną wycofane z użycia, a nowa jednostka będzie spełniać rygorystyczne standardy środowiskowe. Tym samym realizujemy unijne wytyczne i modernizujemy nasza gospodarkę – powiedział Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii.

– To jedna z najważniejszych, prowadzonych obecnie inwestycji w Grupie PGNiG. Nowy blok będzie zużywał około 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Dzięki blokom gazowo-parowym, opalanym gazem ziemnym, które budujemy i uruchamiamy również w innych elektrociepłowniach w Polsce, zmniejszamy emisję zanieczyszczeń powietrza, czyli tzw. smog – powiedział Piotr Woźniak, Prezes PGNiG SA, i dodał: – Cieszy nas, że zapotrzebowanie na gaz w kraju systematycznie się zwiększa. Dlatego Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podejmuje liczne inwestycje po to, żeby polskie społeczeństwo miało możliwość korzystania z błękitnego paliwa, które jest skutecznym narzędziem ograniczania smogu.

Historia budowy inwestycji na Żeraniu od pomysłu do stanu dzisiejszego ma już 10 lat. Przyśpieszenie realizacji nastąpiło w okresie ostatnich 2 lat. Warto przypomnieć, że od wmurowania kamienia węgielnego upłynęło półtora roku, zaś od wejścia wykonawców na budowę 16 miesięcy. Inwestycja oznacza dla Warszawy: czystsze powietrze – powiedział Jarosław Głowacki, Prezes PGNiG Termika.

Nowy blok w Elektrociepłowni Żerań zostanie ukończony w IV kwartale 2020 roku. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii zdecydowanie pozytywnie wpłynie na czystość powietrza w Warszawie i okolicach. Wzmocni się bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji stolicy. Po uruchomieniu nowego bloku produkcja energii elektrycznej w kogeneracji EC Żerań wzrośnie o ok. 130 proc., z obecnego poziomu 1,7 TWh do 4 TWh. Moc zainstalowana energii elektrycznej PGNiG Termika wzrośnie o ok. 110 proc., względem obecnie używanych kotłów węglowych, które po uruchomieniu bloku zostaną wycofane z użytku. Produkcja ciepła wyniesie 1,9 TWh.

Inwestycja spełnia najostrzejsze europejskie kryteria ochrony środowiska tj. wymagania Dyrektywy ws. Emisji Przemysłowych (IED) oraz wymogi BAT. Ponadto, nowy blok gazowo-parowy będzie emitował o ok. 40 proc. mniej CO₂ w porównaniu do wyłączanych kotłów.

Planowane roczne zużycie gazu przez blok stanowi ok. 4 proc. obecnego krajowego zużycia tego paliwa.

Wykonawcami inwestycji są japońskie konsorcjum Mitshubishi Hitachi i polski Polimex-Mostostal. Jej wartość to 1,3 mld zł netto (1,6 mld zł brutto).

PGNiG Termika