PGE Energia Ciepła jest już przygotowana do nadchodzącego sezonu grzewczego. W miastach, gdzie działa jako producent i dostawca ciepła, zakończono kampanie remontowe, modernizacje oraz przeglądy infrastruktury wytwórczej i ciepłowniczej.
Elektrociepłownie PGE Energia Ciepła produkują ciepło i energię elektryczną w kogeneracji dla około 2 milionów odbiorców. Od kilku miesięcy trwają intensywne prace przygotowawcze do najważniejszego okresu dla ciepłownictwa – sezonu jesienno-zimowego.
W Siechnicach zakończono budowę elektrociepłowni Czechnica-2, która zostanie wkrótce oddana do eksploatacji. W Kielcach uruchomiono nowoczesny blok gazowy, co stanowi kolejny krok w dekarbonizacji źródeł wytwórczych. Do 2029 roku planowane jest wyłączenie źródeł węglowych. W Bydgoszczy trwa budowa największej w Polsce gazowej silnikowej instalacji kogeneracyjnej oraz źródła ciepłowniczego rezerwowo-szczytowego. Działa tam również niskoemisyjna kotłownia o mocy 40 MWt.
W Krakowie, Gdańsku i Gdyni przeprowadzono przeglądy i remonty instalacji IMOS. W Gdańsku remontowano kotły szczytowe, w Gdyni i Krakowie – bloki wytwórcze oraz urządzenia pozablokowe. We Wrocławiu trwają prace remontowe bloku ciepłowniczego. W Lublinie remont bloku gazowo-parowego zakończy się w drugiej połowie października. Zabezpieczenie dostaw ciepła zapewnia kotłownia rezerwowo-szczytowa o mocy 182 MWt. W Rzeszowie i Zgierzu przeprowadzono remont kapitalny turbiny gazowej i przeglądy kotłów gazowych. W Szczecinie intensywne prace na bloku zasilanym biomasą zakończyły się w lipcu.
W Toruniu, Gorzowie i Zielonej Górze odbywały się przeglądy i remonty urządzeń zgodnie z umowami serwisowymi dostawców. Dodatkowo, w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie, Siechnicach i Gryfinie wymieniano sieci ciepłownicze na nowoczesne preizolowane oraz bardziej wydajne węzły cieplne. Przykładowo, w Toruniu zmodernizowano 1,6 km ciepłociągów i 25 węzłów cieplnych, w Zielonej Górze 0,8 km ciepłociągów i 63 węzły cieplne, a w Gorzowie ukończono budowę sieci ciepłowniczej o długości 1,56 km.
Łączne nakłady na modernizacje urządzeń produkcyjnych i sieci ciepłowniczych w PGE Energia Ciepła w 2024 roku planowane są na poziomie ponad 495 milionów złotych.
PGE Energia Ciepła zapewnia, że nadchodząca jesień i zima będą bezpieczne pod względem dostaw ciepła dla mieszkańców 17 miast i gmin, dla których produkuje ciepło.
Polska Grupa Energetyczna / Mateusz Gibała