AlertEnergetykaInnowacjeMotoryzacjaŚrodowisko

Pierwszy w pełni elektryczny samolot Bristell Energic trafi do szkół lotniczych

Samolot elektryczny Bristell Energic

Czeski producent samolotów szkoleniowych, BRM Aero, oraz szwajcarski producent elektrycznych systemów napędowych, H55, ogłosili plany wprowadzenia na rynek samolotu B23 Energic – pierwszego w pełni elektrycznego samolotu w kategorii lotnictwa ogólnego CS-23. Samolot ten został zaprojektowany z myślą o szkoleniu pilotów i ma być dostępny dla wybranych klientów już na początku przyszłego roku.

BRM Aero przyjmuje obecnie zamówienia na samolot w ramach przedsprzedaży. Dla pierwszych 20 szkół lotniczych, które zdecydują się na zakup, przewidziane są specjalne warunki.

Oba przedsiębiorstwa czekają na certyfikację samolotu przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Technologia napędu i akumulatory H55 już otrzymały akceptację EASA, co jest ważnym krokiem w procesie certyfikacji całego układu napędowego.

B23 Energic oferuje zaawansowane osiągi, wydajność i zrównoważony rozwój środowiska. Dzięki swoim parametrom, takim jak maksymalna masa startowa 850 kg, czas lotu 60 minut (plus rezerwa) i czas ładowania około godziny, samolot ten zapewnia niższe koszty eksploatacji i elastyczność w modernizacji akumulatorów.

Współpraca między BRM Aero a H55 ma na celu przyczynienie się do kształtowania przyszłości lotnictwa, w której będzie ono bardziej ekologiczne i efektywne. André Borschberg, prezes H55, podkreślił znaczenie tej współpracy i jej wpływ na przyszłość lotnictwa elektrycznego. Martin Bristela z BRM Aero wyraził nadzieję na dostarczenie B23 Energic klientom podzielającym ich pasję do zrównoważonego rozwoju i nowoczesnych technologii.

Samolot B23 Energic został zaprezentowany podczas targów lotniczych Aero 24 we Friedrichshafen. Podczas tych targów odbyły się także loty demonstracyjne i pasażerskie tego innowacyjnego samolotu.

Bristell Energic / Mateusz Gibała

Raport: Rośnie popularność rowerów elektrycznych w Europie


Powiązane artykuły

Zawór gazowy. Źródło: freepik

Ukraina utrzyma dostęp do polskich gazociągów. Jest zgoda do 2026 roku

Gaz-System będzie oferował przepustowość ciągłą na kolejny rok gazowy 2025/2026 w kierunku z Polski na Ukrainę. Polski operator uzgodnił z...

Niemieckie Wilhelmshaven ma drugą bramę na gaz spoza Rosji

W dniu 26 maja w niemieckim Wilhelmshaven prace i dostawy do sieci gazowej wszczął drugi statek przeładowujący LNG „Excelsior”. Operator...

Kanclerz Niemiec kosi ceny energii

Friedrich Merz zapowiada, że przedstawi program, który ma obejmować obniżkę cen energii elektrycznej dla mieszkańców Niemiec. Zmiany mają obejmować obniżenie...

Udostępnij:

Facebook X X X